Sport
23/09/2021 Petr Sobol

Porubě má do extraligy pomoct slovenský rebel. Učil se i od Jágra

Hokejisté prvoligové Poruby ve středu schytali šestigólový výprask na vsetínském Lapači. Získali ale jednu hodně zajímavou posilu.

Poruba se netají ambicemi na postup do extraligy. Ostravský klub má hodně silně poskládaný kádr a chce hrát nahoře. Po čtyřech zápasech se svěřenci trenérů Šejby a Moravce drží na sedmém místě, sezona je však ještě dlouhá a pořadí v tabulce se bude hodně měnit.

Ve středu Poruba prohrála 0:6 ve Vsetíně, do příštího utkání (ve středu 29. září) by ale Ostravané měli nasadit svou novou akvizici. Do souboje proti Přerovu už by měl zasáhnout Martin Réway, jenž si s sebou táhne hodně zajímavý životopis.

Šestadvacetiletý útočník se narodil v Praze, reprezentuje ale Slovensko, za které si zahrál na dvou světových šampionátech. V roce 2013 prošel taky draftem NHL, v němž na něj ukázal Montreal, Réway si ale v nejlepší lize světa nikdy nezahrál.

Zářil však ve Spartě, kde z něj rostla velká hvězda. V průběhu sezony 2015/16 si ale vytrucoval přestup do Švýcarska. V alpské zemi pokračoval v dobrých výkonech, jenže pak ho začaly trápit vážné zdravotní trable související se srdcem, kvůli nimž vynechal celý ročník 2016/17.

S Réwayem se navíc začala táhnout nelichotivá pověst, býval spojován s alkoholem či drogami a jeho kariéra začala uvadat. „Zabrzdily mě problémy se srdcem. Psalo se, že mám problémy s životosprávou, ale to všechno přišlo až později. Roky jsem byl zvyklý bodovat v každém utkání, dával jsem góly, sbíral body, rozhodoval zápasy. Všude, kde jsem se objevil, jsem patřil k lídrům mužstva. Najednou to tak není. Je to náročné na psychiku, se kterou dlouhodobě bojuju,“ řekl pro slovenský hokejportal.net.

Zkusil restart v zámoří, ten mu ale nevyšel, a tak hrál nižší soutěže na Slovensku nebo ve Švédsku. Před dvěma lety mu dal šanci Jaromír Jágr a Réway si zahrál za Kladno. Zasáhl ale jen do 17 zápasů a poté zase zamířil na Slovensko. „V Kladně se mnou byli trpěliví, za což jsem jim vděčný. Ostatně, hrál jsem po boku legendárního Jaromíra Jágra, ale nesedlo mi to a bylo zbytečné, abych tam zůstával,“ říkal poté Réway, který přiznal, že užívá antidepresiva.

Loni na jaře dal dokonce na svůj Instagram anketu, zda má ještě pokračovat s hokejem. „Většina názorů byla pozitivní, až mě to překvapilo. Psaly mi i nemocné děti, jejich reakce mě dojaly. Lidé se shodli, že by byla škoda, kdybych skončil. Moc si toho vážím, ale konečné rozhodnutí bude na mně,” říkal tehdy.

Nakonec se rozhodl, že to ještě zkusí. Loni nabral skvělou formu v Košicích, za které posbíral třicet bodů v 39 zápasech. A další šanci dostává v Porubě. „ Já jsem velmi rád, že se rozhodl pro Porubu. Přichází k nám na jednoroční hostování ze Sparty a věřím, že své bohaté zkušenosti zúročí také u nás, má neskutečný tah na bránu,” řekl spokojeně generální manažer klubu Pavel Hinner.

Sdílejte článek