Gastronomie
23/12/2023 Jaroslav Baďura

Potřebuje Ostrava stálou tržnici? Úspěch Trhů, co se hledají, ukazuje, že ano

Foto: se souhlasem Michaely Halfarové

Michaela Halfarová už od roku 2018 organizuje v Ostravě Trhy, co se hledají. Tržiště s prodejem farmářských výrobků, lokálních potravin i autorské tvorby už vystřídalo několik lokalit. Naposledy zakotvilo v polovině prosince v budově Národního zemědělského muzea v ostravských Dolních Vítkovicích.

A z reakcí prodejců i nakupujících lze usuzovat, že dobře dostupné místo s velkorysým prostorem a zaměření muzea na historii potravinářství, může spolu s trhy fungovat.

"Ani se neptejte, kolik prodejců jsem musela z kapacitních důvodů odmítnout," říká v rozhovoru pro patriotmagazin.cz Michaela Halfarová.

Tak už jste pro Trhy, co se hledají, to místo našla?
Jak se to vezme, našla i nenašla. Myslím, si že v letní sezóně patříme na náplavku také známou jako Pěší zóna Malá Kodaň u Sýkorova mostu. Tam se cítím s trhy doma, naši zákazníci to místo milují. Snažíme se zavést tradici piknikování u řeky, půjčujeme zdarma deky... Bohužel toto oblíbené místo má svá úskalí a to stávající dopravní značení. Přeznačkovávat vozovku na dočasnou pěší zónu je příliš nákladné a také byrokraticky náročné. Vize do budoucna by měla být taková, že tam bude trvalá pěší zóna.

A klapne to?
Budeme doufat, že se vše stihne, a my budeme moci zase začít plánovat jarní a letní sezónu. Zároveň je fajn s trhy zakotvit někde i mimo sezónu v době, kdy je venku nevlídno. Za spolupráci s Národním zemědělským muzeem jsem velmi vděčná, je to skvělé místo s dostupným parkováním, což vnímám jako obrovskou výhodu.

Foto: se souhlasem Michaely Halfarové

Pořád to ale není stálá tržnice, hledáte dál?
Tříštit trhy do tří a více různých míst je už docela nešťastné, ale když nebude zbytí, tak se po jiném místě budu muset poohlédnout. Tlak ze strany prodejců a zároveň i zákazníků na pořádání trhů v pravidelnějším intervalu je enormní. A upřímně mě mrzí, když se jezdí podporovat ekonomika do sousedních států, místo toho, abychom pomáhali našim farmářům a výrobcům, kteří to nesmírně potřebují. Řemesla pomalu zanikají a nejeden výrobce to v době covidové vzdal.

Takže pořád sníte o stálé ostravské tržnici?
Tržnice je můj sen, třeba se mi i Ostravanům jednou splní. Schválně, až budete někde v zahraničí, tak si vygooglete 10 nejlepších míst, která lze v daném městě navštívit. Garantuji vám, že tam na jedné z příček bude tržnice. Dokázala bych si představit letní provoz u řeky a zimní na tržnici. S trhy jsem začala v roce 2018, zahajovali s devíti stánky s naprosto skvělými prodejci. Začátky byly složité, musela jsem sehnat kvalitní prodejce a hlavně je přesvědčovat o mé vizi, aby mi dali důvěru a na trh dorazili. Díky konzistenci mnou pečlivě vybraných prodejců si trhy, troufám si říci, vybudovaly dobré renomé a dnes jsem v situaci, že už ani nemusím prodejce zvát a přihlašují se sami. Z devíti stánků jsme se posunuli na 64 - tolik jich bylo v muzeu.

Takže prodejce už nemusíte přesvědčovat?
Ani se neptejte, kolik jsem jich už z kapacitních důvodů musela odmítnout nejen z důvodu kapacity, ale i kvality. Jsou prostě produkty, které na trzích nechci, mám vizi, za kterou si jdu. Trhy celou dobu dělím na tři segmenty: základní potraviny čerstvé nebo zpracované, street food a autorská tvorba. Naší achillovou pat jsou stále farmáři. Je to samozřejmě dáno lokalitou, nejsme úplně zemědělský kraj. Často mají zákazníci představu, že na našem trhu bude spousta stánků s produkty z místních farem, bohužel to tak zatím nefunguje. Není to pro zemědělce rentabilní. I kdybych jim místo nabídla zdarma, těch málo zemědělců, co v okolí Ostravy máme, si naučilo zákazníky jezdit na samosběr přímo k nim na farmy, Je to pro ně jednodušší, levnější a časově výhodné nebo dělají bedýnky k vyzvednutí na sběrných místech. Ale věřím, že se k tomu také propracujeme. Dnes aktuálně spolupracujeme s Farmou Kublák, která má na sebe navázané farmy z okolí, odebírá jejich produkty a vozí je k nám na trhy. Protože kdyby jezdili zemědělci samostatně, vůbec se jim to nevyplatí.

Foto: se souhlasem Michaely Halfarové

Co ještě vám na trzích chybí?
Velmi ráda bych obohatila street food o další autentické zahraniční kuchyně, protože na nevšedním street foodu si na trzích zakládám. Chtěla bych co nejvíce trhy přiblížit k těm, které znám ze zahraničí. A myslím si, že se mi to pomalu daří.

Jaké máte na trhy ohlasy?
Napřiklad poslední reakce jedné ze zákaznic: Na lepších trzích jsem v Česku nebyla. A právě tyto spokojené reakce našich návštěvníků jsou mým hnacím motorem. Nechci sama tvrdit, že lepší trhy v Česku nejsou, na to nemám odvahu. Nechci posuzovat a porovnávat, jdu si prostě za svým cílem. A reakce z řad prodejců? Víte, nejraději mám to, že se oni sami těší na trhy nejen proto, že vědí, že si sami nakoupí produkty, které běžně nejsou k dostání jinde, ale že ví, že u nás panuje úplně jiná atmosféra. Věřím, že když naplním trh kvalitními prodejci, kteří jsou hrdí na svůj produkt a náležitě ho prezentují, tak k nám chodí zároveň i ta klientela, která si váží jejich práce a dokáže ocenit jejich snažení a nelamentuje nad cenou jejich produktů.

Co se nepovedlo?
Dvě věci. Chtěla jsem navrátit tradiční vánoční nabídku - to byla také má podmínka pro zorganizování vánočních trhů. Mnoho se povedlo, dokonce i prodej živých ryb, kvůli kterému jsme si na sociálních sítích vyslechli záporné reakce, kvůli týrání zvířat, ale dle mého názru kapr k Vánocům patřil a patří. Co se mi ale nepovedlo, to byl prodej vánočních stromků - provedla jsem průzkum na sociálních sítích a moc ohlasů to nemělo, tak jsme to raději zrušili. No a moc jsem si přála zařadit do sortimentu pečené kaštany. Pokud se ještě někdy nechám přemluvit na další vánoční trhy, tak zdroj na kaštany již máme a stromečky po takovém úspěchu, který jsme letos s vánočními trhy měli, chceme.

Co plánujete na příští rok?
V lednu bych si ráda dala schůzku s místostarostou ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz panem Witoszem a projednala aktuální stav změny dopravního značení u Sýkorova mostu. Chtěla bych uspořádat trhy alespoň jednou v květnu a červnu na nábřeží. Přes léto pak další tři až čtyři. Rozhodně chci pořádat trh v době, kdy jsou Colours of Ostrava, to jsou kromě těch vánočních nejsilnější trhy, protože je město plné turistů. A mně se fakt líbí to, že jsme již druhý rok mohli mimo Colours turistům nabídnout skvělý sobotní dopolední program na trzích. V neposlední řadě budeme s Národním zemědělským muzeem přemýšlet nad termíny u nich mimo sezónu. Kdo ví, třeba ještě stihneme uspořádat třeba trhy velikonoční. Vše začnu řešit v lednu. Záleží také co zvládnu, jsem na celou organizaci sama a někdy i já mám své limity.

Sdílejte článek