Společnost
12/07/2021 Admin PATRIOT

​Praktik: průvodce nástrahami dospělého života

Poradí po telefonu, v nutném případě navštíví svého pacienta i v domácím prostředí, vyřídí žádost o příspěvek na léky, do lázní, vyřeší nespavost, strach z nákazy i stesk po zemřelém členovi rodiny.

Díky letům setkávání dokáže často včas odhadnout, co je skutečná choroba a co jen strach nebo osamělost.

Praktický lékař by měl být naším životním průvodcem od počátku dospělosti. Je vlastně prvním rozcestníkem, na kterém stojíme, když je nám zle a cítíme, že potřebujeme pomoc.

Ať se jedná o banální nachlazení, počínající angínu nebo závažnější onemocnění. Díky pravidelným preventivním prohlídkám, na které bohužel dochází stále pouze asi jen čtvrtina Čechů, lze předejít řadě civilizačních a dalších onemocnění nebo alespoň jejich léčbu zahájit v časném stádiu. Tedy s vyšší pravděpodobností úplného vyléčení nebo alespoň lehčích následků.

Kdy je to nemoc těla a kdy duše? Tím, že lékař svého pacienta zná, sleduje výsledky jeho krevních testů, hodnotu krevního tlaku, posílá ho na rentgen plic, srdce, sono břicha a další preventivní vyšetření, má celkový přehled o jeho fyzické kondici.

Pracuje i s rodinnou anamnézou. To důsledně dodržují praktičtí lékaři v Ostravě. Pravidelně sledují ve svých ordinacích hodnoty cukru v krvi u lidí, kteří mají v rodině dědičnou cukrovku 2. typu.

Pokud se diabetes objevil u obou rodičů, může mít jejich potomek až 50% riziko vzniku cukrovky. Vhodnou stravou a úpravou životního stylu se dá pacient ochránit a vzniku nemoci často předejít. Podobné pravidlo platí například u kardiovaskulárních onemocnění.

Na ně v ČR ročně umírá až 50 tisíc lidí, přesto hodnoty svého krevního tlaku neznají až dvě třetiny dospělé populace. U rodinné zátěže s některým typem onemocnění srdce může pacient docházet na pravidelná měření krevního tlaku a pokud nejsou jeho hladiny opakovaně v normě, doporučí mu navštívit specialistu.

Po zaléčení a vyšetřeních může krevní tlak a průběh léčby opět kontrolovat praktik.

Psychosomatika a utíkání do nemoci

Zkušený praktický lékař rychle pozná, kdy jeho pacient trpí spíš nemocí duše. Osamělost, obavy z ekonomické situace, dlouhý čas pandemie, to všechno jsou momenty, kdy člověk uniká do nemoci a potřebuje si spíš popovídat než užívat léky.

I zde podává první záchytnou ruku praktický lékař a teprve když selžou jeho možnosti léčby a stav jeho klienta se nelepší, je opět čas přesvědčit ho, že bude nutná konzultace specialisty a cílená léčba.

Praktický lékař zůstane a bude připravený zase otevřít dveře a zvednout telefon.

Sdílejte článek