Před pěti lety padly tvrdé tresty za žhářský útok ve Vítkově
V noci z 18. na 19. dubna 2009 podnikla skupinka sympatizantů extrémní pravice žhářský útok na Romy obývaný dům ve Vítkově na Opavsku. Mohutný požár málem připravil o život ani ne dvouletou holčičku a zranil její matku a otce. Pachatele rasově motivovaného činu se policii podařilo vypátrat a soudy jim 20. října před pěti lety vyměřily mimořádné tresty.
Na dům číslo 58, stojící na okraji Vítkova, zaútočili tři maskovaní pachatelé krátce před půlnocí. Do oken přízemního stavení každý z nich vhodil zápalnou lahev naplněnou benzinem. Pak žháři nasedli do auta, kde čekal jejich komplic, a zmizeli ve tmě.
V době útoku bylo uvnitř domu osm lidí. Nejhůř dopadla dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. V kritickém stavu byla převezena do nemocnice, z níž ji lékaři propustili až po osmi měsících. Dívka přišla o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky. S méně vážným zraněním vyvázla z hořícího domu dívčina matka Anna Siváková a také její partner Pavel Kudrik.
Útočníky prozradil telefonát
Na stopu útočníků kriminalisty přivedl dobrovolný hasič z Opavska, jenž v osudný den zaslechl telefonát své známé s jedním z pachatelů. Když se muž z médií dozvěděl o tragedii ve Vítkově, oznámil podezřelý hovor policii. Detektivové, kteří na případu pracovali, zadrželi v polovině srpna 2009 hned 12 pravicových extremistů. Čtyři z nich nakonec státní zástupce obvinil z pokusu o vraždu s rasovým motivem.
Soudní proces s podezřelými začal v květnu 2010 v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru. Podle expertů na extremismus patřili všichni čtyři mladíci k aktivním neonacistům, což dokazovaly i předměty nalezené při domovních prohlídkách. Vaculík navíc do soudní síně opakovaně přišel v oblečení značky Thor Steinar, která se mezi neonacisty těší značné oblibě.
Obžalovaní podle svých slov netušili, že domek je obydlený. Údajně ho považovali za skladiště kradených věcí. Obhájci proto žádali, aby soud čin posuzoval nikoliv jako pokus o vraždu, ale jako obecné ohrožení nebo ublížení na zdraví. Jeden z advokátů navíc nepřímo obvinil rodiče popálené dívky ze spoluviny na vážném zranění jejich dítěte, protože ho prý z hořící místnosti vynesli pozdě.
Třem obžalovaným přítižila recidiva
Verdikt padl 20. října 2010. „Dospěli jsme k názoru, že obžalovaní věděli, že dům je obývaný,“ uvedl soudce Studnička. Akci označil za brutální útok a přirovnal ji ke křišťálové noci, během níž nacisté v listopadu 1938 vypalovali synagogy a další židovské cíle. Podle rozsudku muži útok naplánovali jako náhradu za to, že se kvůli vysokým nákladům nezúčastnili neonacistické demonstrace v Čechách.
Vaculík, Müller a Lukeš dostali tresty v délce 22 let. Přitížil jim fakt, že už v minulosti byli souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu. Čtvrtý odsouzený Cojocaru odešel ze soudní síně s trestem o dva roky kratším. Soud vzal do úvahy, že předtím nebyl trestaný, na organizaci útoku se nepodílel a k ostatním se přidal na poslední chvíli.
Všichni odsouzení se proti verdiktu odvolali. Případ se tak dostal před Vrchní soud v Olomouci, který na jaře 2011 snížil Ivu Müllerovi trest z 22 na 20 let. Učinil tak s ohledem na to, že se muž k činu přiznal a projevil nad ním lítost. Ostatním třem odsouzeným soud tresty potvrdil, stejně jako to později učinil i Nejvyšší soud. Letos pak Ústavní soud (ÚS) odmítl Lukešovu a Vaculíkovu stížnosti s tím, že nezjistil nic protiústavního a justice postupovala a rozhodla správně.