Společnost
05/10/2016 ČTK

Před vězením v Ostravě stojí Lavička Ferdinda Vaňka, je poctou Havlovi

K nedožitým 80. narozeninám prezidenta Václava Havla dnes před vězením v Ostravě-Heřmanicích zástupci občanských spolků a věznice odhalili Lavičku Ferdinanda Vaňka. Havel byl v Heřmanicích rok a půl uvězněný, Ferdinand Vaněk je postava z Havlovy hry Audience. S výrobou lavičky pomohli tamní vězni.

V heřmanické věznici napsal Havel některé z dopisů své manželce, které později vyšly knižně jako Dopisy Olze. Jeden z úryvků, který se vztahuje právě k Havlovu pobytu v Heřmanicích, a také úryvek z rozhovoru s Havlem dnes přečetli ostravský básník Petr Hruška a jeho bratr, literární vědec Pavel Hruška.

Úryvek je také na naučné desce pověšené u lavičky, stejně jako dnes už legendární inzerát s fotkou, který vyšel v roce 1989 ještě za socialistického režimu v komunistických novinách Rudé právo. Blahopřálo se v něm tehdejšímu disidentovi Havlovi, ovšem kamuflovanému právě jménem Ferdinand Vaněk.

Na lavičku aktivisté pověsili igelitovou tašku, do níž dali mimo jiné věci, o které si Havel psal v dopisech. V tašce tak je například pět linkovaných sešitů, propisovací tužka a náplně, vitamíny, čaj, zubní pasta s kartáčkem na zuby, cigarety, kalendářík, pár teplých ponožek, ale také zrcátko nebo mast na hemoroidy. „Obsah tašky bude pravidelně u příležitosti jeho dalších narozenin obnovován,“ uvedla Ilona Rozehnalová ze spolku Za krásnou Ostravu.

Památku prezidenta Havla si dnes lidé v Ostravě připomínali už od 12:00, kdy v antikvariátu a klubu Fiducia každou hodinu zněla krátká pásma zvukových záznamů. Večer patří literárnímu programu v Absintovém klubu LES.

Václav Havel se narodil v roce 1936 v Praze. Od roku 1961 působil v Divadle Na Zábradlí, pro něž začal psát i divadelní hry. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 pracoval v dělnických profesích a jako disident se významně podílel například na založení Charty 77.

Za své postoje byl několikrát vězněn, celkem strávil ve vězení téměř pět let. Do věznice v Ostravě-Heřmanicích nastoupil 7. ledna 1980 a pobýval v ní do července 1981. V Heřmanicích s ním byli za své protikomunistické postoje vězněni také pozdější ministr zahraničí Jiří Dienstbier a pozdější předseda parlamentu a senátor Václav Benda.

Po změně režimu v roce 1989 se Havel stal československým prezidentem a od roku 1993 na deset let prezidentem českým. Zemřel 18. prosince 2011 v Hrádečku na Trutnovsku.

Sdílejte článek