Společnost
18/03/2023 Jaroslav Baďura

Přibývá nemocných se svrabem. Parazit trápí i Moravskoslezský kraj

V České republice roste počet případů nákazy svrabem. Zatímco loni v únoru se tímto onemocněním nakazilo 457 lidí, letos to bylo 815.

Nejvíce případů hlásí Plzeňský (98), následovaný Olomouckým (90) a Moravskoslezským krajem (86). Mezi časté příznaky patří svědění a zarudnutí pokožky.

Laboratorní diagnostikou svrabu se zabývá parazitologická laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Svrab je onemocnění způsobené kožním parazitem zákožkou svrabovou, mikroskopickým roztočem, který si v podkoží vyvrtává chodbičky a množí se tam.

Způsobuje úporné svědění, zhoršující se v noci a v teple, vyskytují se také kožní změny na místech jako je meziprstí, zápěstí, lokty, podpaží, prsní dvorce, pupek, genitál, hýždě a kotníky. Při podezření se doporučuje návštěva kožního lékaře, který udělá kožní seškrab pro laboratorní diagnostiku, stanoví diagnózu a indikuje správnou léčbu.

"Toto onemocnění se vyskytuje celosvětově a přenáší se převážně dlouhodobým tělesným kontaktem snemocnou osobou. Nepřímý přenos prostřednictvím kontaminovaného textilu nelze vyloučit, z epidemiologického hlediska však patrně nehraje významnější roli," uvedl mluvčí Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Michal Pistolas.

Nejdůležitějším epidemiologickým opatřením je vyhledání a léčba nemocných. K tomu pomáhá laboratorní diagnostika. Svrab v České republice patří mezi povinně hlášená infekční onemocnění.

Sdílejte článek