Společnost
19/07/2017 Tomáš Svoboda

Přijďte „na kafe“! Na Colours of Ostrava zvou také odborníci z ostravských univerzit

Jaká je hodnota lidského myšlení a dokáže ji nahradit umělá inteligence? Pomohou přehrady překonat problémy spojené s vlnami veder či povodní? Kolik denně sníte, vypijete a vdechnete nanolátek? To jsou jen některé z otázek, které nastolí diskuzní fórum obou ostravských univerzit na dnes začínajícím festivalu Colours of Ostrava.

Společná scéna Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava svým programem doplní velkou diskuzní scénu festivalu Colours of Ostrava, kterou je forum Meltingpot.

Ostravské vysoké školy budou v rámci UNIVERcity Experience stage po celou dobu festivalu, tedy od středy 19. do soboty 22. července, v prostorách Kompresorovny nabízet diskuze s odborníky na rezonující témata.

Hodinové diskuzní přednášky z cyklu „Na kafe s…“ umožní nejen rozšířit si obzory, ale také se zeptat těch nejpovolanějších na cokoli, co návštěvníky k tématu zajímá.

„Diskuzní forum Meltingpot je bezpochyby skvělou příležitostí prezentovat univerzitu, naše studijní obory a vědu. Pro nás je však nejdůležitějším posláním této akce umožnit lidem rozšířit si obzory a dozvědět se zajímavosti jak ze světa, tak i z našeho kraje,“ uvedl Adam Soustružník, tiskový mluvčí Ostravské univerzity, která bude program vysílat také živě na svém facebookovém profilu.

Kromě setkání s vědci jsou připraveny praktické workshopy, ve kterých si návštěvníci mohou vyzkoušet linoryt, odlévání medailí z cínu, kresbu perspektivy, ruční knižní vazbu, stáčení medu, zpracovávání recyklovaných plastů nebo třeba první pomoc.

„Který jiný festival se může pochlubit univerzitní scénou? Jsme rádi, že jsme mohli společně vybrat pro Meltingpot to nejlepší z obou univerzit,“ doplnila Petra Halíková, tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Z konkrétních přednášek můžeme pozvat například na středeční téma „Umělá inteligence v běžném životě“, o kterém bude od 15:30 mluvit Petr Hutík z Ostravské univerzity. Ve čtvrtek od 14:30 vystoupí Zdeněk Polanský a Lukáš Oros z VŠB-TU Ostrava s dokumentem „Plastová Čína“.

V pátek přijde od 16:00 diskutovat historik Martin Strakoš z Ostravské univerzity, a to na téma „Památková péče, architektura a město“. Ze sobotního programu pak vybíráme přednášku Stanislava Mišáka z VŠB-TU Ostrava, který bude od 15:30 mluvit o konceptu energeticky soběstačného rodinného domu.

Sdílejte článek