Sport
29/05/2023 Petr Sobol

Přípravy finišují. V Dolních Vítkovicích vznikla světová pláž

Už popáté se ostravské Dolní Vítkovice proměnily v centrum světového plážového volejbalu. Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro začne už ve středu 31. května, nové vítěze a vítězky pozná v neděli 4. června.

Dvojice soutěžních kurtů obklopených tribunami a dvě rozcvičovací hřiště už čekají na nejlepší beachvolejbalové páry i fanoušky. Na stavbu kurtů bylo využito 1076 tun speciálního certifikovaného písku z Českého ráje.

Tréninky hráčů začaly v neděli. „Se stavbou areálu finišujeme, z čehož mám velkou radost. Přípravy v Dolních Vítkovicích začaly 14. května, takže na místě jsme už dva týdny, ale ještě nás čeká spousta práce s finalizací celého areálu a hlavně centrálního kurtu. Především směrem k tomu, aby byli spokojení fanoušci. To znamená dovybavení audio a video technikou nebo zábavný program v celém areálu. Do fanzóny, kam je vstup zdarma, bych rád pozval fanoušky toho nejlepšího beachvolejbalu. Vyzkoušet si mohou spoustu sportovních aktivit, Český volejbalový svaz nabízí řadu atrakcí. Návštěvníci si můžou zapůjčit míče a zapinkat si s kamarády, například i na malém hřišti, což je letošní novinka. Kromě občerstvení bude ve fanzóně i velká obrazovka, na které z pohodlí můžou všichni sledovat dění na kurtech,“ prozradil k průběhu příprav ředitel turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro Martin Duka.

Klíčovým materiálem soutěžních kurtů je téměř bílý písek, který musí odpovídat regulím Beach Pro Tour. „Písek nejvyšší kvality pro turnaj světové série v Ostravě dodáváme už od prvního ročníku. Stejně jako vloni jsme navezli téměř 1100 tun písku, který pochází z pískovny ve Střelči. Není to ledajaký písek. Tento je certifikovaný a musí být každoročně testován ve specializovaných laboratořích v Kanadě,“ řekla Renata Mikulecká ze společnosti Sklopísek Střeleč.

Po skončení turnaje zůstane písek v Moravskoslezském regionu. „Spolu se zástupci kraje a města Ostravy se nám zatím každý rok podařilo vytipovat sportoviště a školní areály, kde písek z turnaje slouží pro rozvoj beachvolejbalu dětí a mládeže. Stejně tomu je i letos a tuto tradici chceme držet i do budoucna,“ zmínil další využití cenného materiálu předseda Českého volejbalového svazu a držitel beachvolejbalové zlaté medaile z evropského šampionátu z roku 1996 Marek Pakosta.

Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro se v Dolních Vítkovicích odehraje už popáté. „Jsem rád, že držíme stejný tým, který je každým rokem sehranější, což přispívá ke klidnějšímu průběhu příprav. Na výstavbě areálu pracují desítky lidí a těžká technika, která manipuluje s pískem. Nejtěžší ze všeho je komplexnost celého turnaje, protože jde o souhru spousty dodavatelů a organizátorů, tak, abychom drželi daný harmonogram a byli včas připravení spustit první zápasy turnaje,“ dodal Martin Duka z pořádající agentury Raul.

Sdílejte článek