Společnost
05/04/2017 Tomáš Svoboda

Problémy s parkováním v Ostravě? Poruba plánuje, že auta schová pod zem!

Už letos v září by mohli lidé v městském obvodu Ostrava - Poruba znát budoucí podobu Alšova náměstí, jedné z nejfrekventovanějších lokalit této části města, pod kterou má vzniknout podzemní parkoviště s kapacitou 389 míst.

„Náměstí by si zasloužilo atraktivní a reprezentativní vzhled. Je středem Poruby a mělo by být místem, které bude chloubou obvodu, i celého města. Nyní ho ale z obou stran lemují desítky aut, která tam podle nás nepatří. A proto bychom je chtěli umístit do podzemí,“ citoval starostu Petra Mihálika dubnový zpravodaj obvodu.

Na populárním „Alšáku“ je nyní celkem 111 parkovacích míst, která ani zdaleka nestačí pojmout množství aut. A tak dalších přibližně 170 automobilů parkuje ve dvorech domů přilehlé Hlavní třídy, kde by však stát neměly.

„Naším úkolem bylo najít takové řešení, které by umožnilo umístit všechna auta pod zem a zároveň výrazně navýšit kapacitu parkování v lokalitě,“ uvedl architekt Petr Bystřický z Ateliéru 5, který již před časem na veřejném setkání představil řešení se třemi podzemními parkovišti.

Dvě umístil pod obě strany samotného Alšova náměstí a třetí v křižovatce ulic Alšovy a Matěje Kopeckého. Tato parkovací kapacita by měla sloužit jednak obyvatelům Poruby, tak i návštěvníkům Domu kultury Poklad.

„Všechna parkoviště mají jednu podzemní úroveň a každé z nich bude mít samostatný vjezd a výjezd. Celkově počítáme s kapacitou 389 parkovacích míst. Po zrušení stávajících míst na povrchu vznikne 278 nových
parkovacích míst,“ dodal architekt.

Stavět by se mohlo v roce 2020

Porubský městský obvod už prezentoval harmonogram prací souvisejících jak s vybudováním podzemních parkovišť pod Alšovým náměstí, tak s celkovou revitalizací tohoto významného městského prostoru.

„To, jak bude ,Alšák‘ v budoucnu vypadat, vzejde z architektonické soutěže. Začátkem dubna bychom chtěli mít hotovou investiční studii a pak vyhlásíme architektonickou soutěž. Vítězný návrh vybere odborná porota a v září bychom chtěli výsledky prezentovat. Projekt by mohl být hotov do konce roku 2019. Samotná výstavba by se uskutečnila mezi lety 2020 až 2022,“ doplnila místostarostka Zuzana Bajgarová.

Jedna z celkových budoucích koncepcí centrálního porubského náměstí byla prezentována už loni v rámci projektu Sdílko, pro který připravil konkrétní řešení architekt David Mikulášek (viz vizualizace). Podle jeho studie by se náměstí, které dnes okupují parkující auta, mělo vrátit zpět lidem, a tedy výrazně zklidnit.

Zrušením dosavadních parkovacích ploch a jejich přesunem do podzemí by mohl vzniknout prostor 3 800 metrů čtverečních, který lze využít pro pěší zónu a městskou zeleň.

Sdílejte článek