Sport
16/08/2020 Josef Pešout

​První ligu hrál v Teplicích a Opavě, teď se Jursa vrátil do Karviné

Aktérem zajímavého přesunu v rámci první fotbalové ligy se stal univerzální záložník Tomáš Jursa.

Přestoupil ze Slezského FC Opava do MFK Karviná. Po osmi letech se vrátil do mateřského klubu a Karviná bude pro něj po Teplicích a právě Opavě třetím prvoligovým působištěm.

Tomáš Jursa je sice karvinským odchovancem, ale první ligu okusil až v týmu z opačného konce republiky. V létě 2012 zamířil z tehdy druholigové Karviné do Teplic, které jsou tradičním účastníkem nejvyšší soutěže. A Jursa přišel do mužstva s řadou zvučných jmen.

Hrál s Vachouškem a Mahmutovičem

Tehdy v lize začínající fotbalista se ocitl v kabině a na hřišti po boku osvědčených lídrů teplického kádru, jako byli Štěpán Vachoušek, kanonýr Aidin Mahmutovič, další hvězdný střelec Andrej Kerič, ale i Marek Jarolím (nyní trenér Slavie Praha B), Jakub Podaný (posila Jablonce). Michael Lüftner, Petr Lukáš, Antonín Rosa a další.

Ze zmíněného složení Teplic v tamním klubu stále působí brankář a vítkovický odchovanec Tomáš Grigar, záložník Admir Ljevakovič a obránce Tomáš Vondrášek. V Teplicích poznal Jursa při práci i trenéry Lukáše Přerosta a především Zdeňka Ščasného.

Po získání prvních prvoligových zkušeností v Teplicích odešel Jursa do druholigového Ústí nad Labem. Tehdy zaujal i jiné kluby a nepřekvapilo, že si jej vybral v této době ještě druholigový Slezský FC Opava.

V jeho dresu zažil záložník postup do první ligy, v níž střádal po Teplicích další starty v nejvyšší soutěži. Dosud jich má na svém kontě dohromady devětapadesát. Je tedy předpoklad, že při svém debutu v barvách MFK Karviná si připíše „jubilejní“ šedesátý zápas v nejvyšší soutěži.

Poznává obrovskou změnu

„ Od mého tehdejšího odchodu z Karviné v roce 2012 se v klubu všechno posunulo, krásný stadion, zázemí. Je to podle mě obrovská změna k lepšímu. Tým jsem sledoval i při svém působení na severu Čech i potom v Opavě,“ svěřil se Jursa v těchto intencích na klubovém webu.

Jako rodáka z Karviné, který zdejší fotbalový region dokonale zná, má pro něj rozlosování v úvodu ligy pikantní nádech. Karviná začíná doma v neděli 23. srpna s Baníkem Ostrava a ve druhém kole má hrát v Opavě.

Příchod Jursy je součástí doplňování karvinského kádru, v němž aktuálně už nejsou největší opory. Ba Loua přestoupil do Viktorie Plzeň a Ondřej Lingr podepsal smlouvu s pražskou Slavií. Jan Moravec odešel do Zbrojovky Brno. Hostování skončilo řadě hráčů.

Sdílejte článek