Třinečtí kardiologové implantovali nový druh chlopně pacientce, u níž by jiná metoda nebyla možná
Zcela nová a převratná léčebná metoda zachránila život 76leté Danuši Trojákové ze Zubří.
Metoda se nazývá VDyne a jde o zákrok, který je určen k léčbě nedomykavosti trojcípé chlopně v srdci, takzvané závažné trikuspidální regurgitace – stavu kdy se (trojcípá) chlopeň v srdci, která odděluje pravou síň od pravé komory, nedovírá správně, což způsobuje zpětný tok krve. Spočívá v implantaci chlopně VDyne přímo do původní nemocné chlopně pomocí katetru, tedy miniinvazivně.
Paní Danuše přišla do Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí loni v létě kvůli potížím s dechem a s otoky dolních končetin. Byla i hospitalizována pro srdeční selhání. Nemocné srdce ji limitovalo i při běžných denních činnostech. Léky již nezabíraly a riziko provedení klasické kardiochirurgické operace bylo příliš velké. Lékaři u paní Trojákové zjistili masivní nedomykavost trojcípé chlopně. Vzhledem k přidruženým nemocem, dřívějším kardiochirurgickým operacím a pro vysoký věk, byla jakákoli jiná operace nemožná.
„Zadýchávala jsem se i při chůzi do mírného kopce, a to jsme doma velcí turisté – máme rádi hory. I na Lomničák jsem dříve vyšla. Problémy jsem přikládala svému věku. Léčila jsem se léta a léky mi pomáhaly do loňského jara. Před operací jsem už musela spát v sedě a ani mojí vnučce jsem nemohla jít na svatbu – nezvládla bych tu cestu,“ říká paní Dana s tím, že strach rozhodně neměla. „Říkala jsem si, že takhle žít nechci. Bylo to špatné. Nejhorší byly večery a noci, nejméně třikrát mě vezla záchranka do nemocnice,“ dodává paní Dana – trojnásobná prababička.
„Zvažovali jsme provedení jiných miniinvazivních metod, jako je zavedení speciální svorky na trojcípou chlopeň, ale nebylo to z anatomických důvodů možné. Zákrok trval asi dvě hodiny. Již druhý den nemocná chodila po oddělení a pochvalovala si, že se cítí lépe. Měsíc po implantaci se cítí stále dobře, zvládá veškeré domácí činnosti, chodí na procházky, a to bez jakýchkoli limitujících obtíží. Zákrok měl zásadní vliv na kvalitu jejího života,“ pochvaluje si vedoucí operatér a intervenční kardiolog MUDr. Miroslav Hudec.
Foto: se souhlasem Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí
Nová chlopeň v srdci paní Danuše je složená z nitinolové kostry (speciální slitina kovu s tvarovou pamětí) a tkáně prasečího perikardu (osrdečníku). Plní funkci jako zdravá chlopeň a zabraňuje zpětnému toku krve, čímž zlepší celkovou funkci srdce a eliminuje příznaky spojené s trikuspidální regurgitací. Zákrok, který provádí jen několik světových klinik, je zcela výjimečným.
„Jde o zcela novou a převratnou léčebnou metodu. Na trhu doposud není k dispozici chlopeň, kterou by šlo pomocí katetru implantovat do trikuspidální pozice. Zákrok byl proveden v rámci klinické studie a provedli jsme ho jako první v Evropě. Je také minimálně invazivní, což snižuje riziko pro pacienta a zkracuje dobu zotavení,“ říká MUDr. Miroslav Hudec.
Paní Trojáková se postupně dostává do kondice, může chodit na procházky. „Doma to mám ode zdi k druhé zdi jedenáct metrů, tak to trénuji třikrát denně,“ říká s úsměvem pacientka. Momentálně ujde v kuse 700 metrů a jejím snem je výlet na Soláň.
Podle vedoucího lékaře, intervenčního kardiologa MUDr. Miroslava Hudce, by zákrok mohlo v budoucnu absolvovat v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí až 20 lidí. Pokud vše dobře půjde, další pacientka by mohla stejný zákrok podstoupit již za pár dní.