Nejnovější zprávy: Z centra Ostravy do Kunčic nepojedou dva týdny tramvaje Ředitelka ZŠ: Uzavření škol vítám, někteří rodiče už byli agresívní a mluvili o genocidě

Regiony

Půl roku po tragédii. Dům v Bohumíně je téměř opraven, tři lidé se kvůli neštěstí odstěhovali

Od nejtragičtějšího požáru v historii Bohumína uplynulo půl roku a hlavní opravy jeho následků už jsou u konce.

Foto: Pavel Čempěl

Rekonstrukcemi prošla ohořelá fasáda i poškozené byty. Město, kterému dům patří, za ně zatím zaplatilo 15 milionů korun. V únoru se radnice pustí ještě do generální opravy elektroinstalace za jeden milion korun. Objekt je stále částečně napojen na provizorní zdroje elektřiny, a tak ještě nejsou v provozu oba výtahy, zvonky nebo domácí telefony.

„Zásadní opravy se nám podařilo zrealizovat poměrně rychle. Věžák poškodil nejen oheň, ale i voda z hašení. Zasaženo bylo téměř čtyřicet bytů z celkových šedesáti, osm z nich muselo projít kompletní rekonstrukcí. V dalších třiceti se prováděly menší opravy, například výměny podlah, elektrorozvaděčů nebo nové výmalby. Ty, které voda ani požár nezasáhl, prošly revizemi plynu a elektřiny a čekají už jen na zprovoznění zvonků a domofonů,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Hotova je i obnova ohořelé fasády, ta nakonec nebyla tak rozsáhlá, jak se původně předpokládalo. „Nehořlavá zateplovací vata totiž splnila svou funkci, odolala vysokému žáru a zabránila šíření požáru. Bylo nutné vyměnit jen asi polovinu zasaženého zateplení. Zvenčí se ještě měnily okna, parapety, zábradlí a povrchy na balkonech,“popsal Jan Hock odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Protože se rekonstrukce fasády zhostila stejná firma, která dům před sedmi lety zateplovala, podařilo se dohledat původně použité materiály, omítku i nátěr. Zvolený odstín tak koresponduje se zbytkem domu.

Všichni nájemníci, kteří po dobu obnovy využívali náhradní bydlení, už jsou zpět ve svém. Pouze čtyři lidé se z domu odstěhovali, tři pod vlivem tragických událostí. Až na dva byty se ve všech zase bydlí, jedním z nich je ten, v němž hořelo, to město minimálně do podzimu pronajímat nebude.

V domě od doby neštěstí funguje jen jeden větší výtah. Druhý menší, který požár značně poškodil, je už sice nově nainstalovaný, ale ještě čeká na své zprovoznění. Nejpozději do půlky února by se měl rozjet. Pak se město pustí do repasování toho většího. V plánu je výměna některých jeho částí, takže bude dočasně odstaven.

Větší zásah čekají od února do dubna už jen společné prostory, a to kvůli generální rekonstrukci elektroinstalace. Až skončí, rozjedou se konečně i zvonky, domofony a osvětlení ve společných prostorách, které teď napájí náhradní zdroje a svítí za minimální náklady nonstop. V plánu jsou ještě drobné opravy, výměna elektrorozvaděčů v některých bytech, doplnění některých dveří na chodbách či ve sklepě.