Nejnovější zprávy: Převrat! Vondrák má jako hejtman skončit, kdo ho nahradí? Mladá žena na Frýdecko-Místecku přežila srážku s vlakem

Politika

Putin je borec, napsal zastupitel Bruntálu. Radnice ho ale neodvolá

Bruntálští zastupitelé se zřejmě nebudou zabývat výroky tamního zastupitele za SPD Daniela Makaye, který podle médií na sociální síti schvaloval ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Ilustrační foto: Petr Broulík

Starosta města Petr Rys ČTK řekl, že s postoji zastupitele nesouhlasí, ale na zastupitelstvu se nechystá předložit žádný návrh ohledně Makaye. Na případ upozornil server Novinky.cz, podle kterého policie únorové výroky zastupitele prověřovala a obvinila jej z několika trestných činů.

"Co se týče jednání zastupitelstva, nepředkládám žádný materiál na jeho odvolání. Myslím si, že odvolání zastupitele je striktně řešeno zákonem o obcích a ostatními metodickými výklady. Odvolání za projevení vlastního názoru se mezi těmito důvody nevyskytuje," řekl ČTK Rys.

Dodal ale, že s názory zastupitele za SPD schvalujícími útok na Ukrajinu absolutně nesouhlasí. "K Danielu Makayovi se vyjádřili především kolegové ze stejného volebního uskupení, kteří se od něj veřejně distancovali. Pokud Daniel Makay policejní stíhání označuje za politickou záležitost, jde hlavně o hledání viníka jinde než u sebe," uvedl Rys.

Novinky.cz uvedly, že Makay schvaloval na sociálních sítích ruskou invazi na Ukrajinu. „Putin je prostě borec, věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ citovaly Makayův profil. Nyní už text dohledat nelze.

Případ prověřovala policie a bruntálské okresní státní zastupitelství podle serveru případ v dubnu předalo okresnímu soudu. "Obžaloba byla podána 19. dubna a zdejšímu soudu doručena 20. dubna pro přečin schvalování trestného činu a také pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ uvedla pro server předsedkyně bruntálského okresního soudu Hana Rapušáková. Hlavní líčení zatím podle Novinek.cz nařízeno nebylo. Za zmíněné trestné činy hrozí Makayovi šest měsíců až tři roky vězení.

Makay ČTK řekl, že se ke kauze už odmítá vyjadřovat. "Už jsem se k tomu vyjádřil. A nejhorší na tom je to, že když jsem se k tomu vyjádřil, tak se to všechno překroutilo. Už teď nebudu nikomu poskytovat žádné další informace," uvedl Makay.