Rarita, kterou nikde neuvidíte. Na zámku bydlí papíroví lidé, teď tu jsou i betlémy
Papírové figuríny kastelána zámku v Linhartovech přilákaly letos nečekaně spoustu návštěvníků. Pohádkové postavy zámeckého panstva a služebnictva v životní velikosti doslova obsadily komnaty, chodby a schodiště zámku a v některých dnech přijelo na zámek na samé česko-polské hranici i pět autobusů turistů.
Kastelán Jaroslav Hrubý už několik let ve svých dílnách v zámku vytváří další postavy, které zatím běžní návštěvníci neviděli. Jsou to postavy velkého papírového betlému. Právě tyto figuríny se stanou v nově vánočně osvětleném zámku součástí velké výstavy téměř sto padesáti betlémů. Ta vypukne v pod názvem Rodinné betlémy tuto sobotu 2. prosince v 17 hodin. Betlémy vytvořili umělci a řezbáři z místního kraje, tedy z Krnovska a Bruntálska.
Část figur představuje procesí jdoucí na půlnoční mši
„Ještě jsme na zámku velkou výstavu betlémů neměli. Vystavíme jich sto čtyřicet dva, minimálně sto pochází ze sbírky sběratele betlémů Ladislava Klivara, další jsou od jiných majitelů a tři tam mám svoje,“ říká Jaroslav Hrubý, obklopený svými vánočními postavami. V posledních dnech na svém papírovém betlému pracoval do noci, proto na zámku i přespával. „Ještě k nim dodělávám pozadí, takové měšťanské renesanční domy. Mám nadělány sněhuláky, koulovačku, pasáčky, ovečky,“ říká.
Jeho papírový betlém tvoří dvě skupiny figur, polovina představuje lidi jdoucí na půlnoční mši a zpívající koledy před kostelem, další polovina představuje klasický, ale spíše veselý betlém. Vánoční papírový betlém Jaroslava Hrubého dnes čítá na čtyřicítku figur. Nechybí Ježíšek, Panenka Marie a Josef, tři králové, pastýři a děti zpívající koledy, děti nebo třeba klouček držící v rukou kapříka.
Celý rok pracuje, ale milované Vánoce prostě prohnípe
Kastelán Jaroslav Hrubý nezastírá, že pro něho jsou Vánoce nejkrásnější svátky v roce. „Miluju je. Celý rok od rána do večera, soboty, neděle, svátky, pátky dřu. Ale Vánoce lidově řečeno prohnípu. Napeču si tři druhy cukroví, medvědí pracky, vanilkové rohlíčky a linecké, to u mě musí zavonět. Připravím salát, mám v mlíku a v česneku naloženého kapra. A na Štědrý den nikam nejdu, jen mamince zapálit na hrob svíčku. A pak sednu doma a hnípu, hnípu a hnípu,“ směje se kastelán.
Pouští si koledy, pohádky a vánoční romantické filmy, a užívá si to. „Fakt. Pětadvacátého za mnou přijdou vždy děcka a pak jedu k synovi na Zlínsko. A dva dny před Silvestrem se u mě scházíme s děckama, které mi tady pomáhají na zámku s průvodcovstvím. Je už to taková tradice,“ říká kastelán zámku Linhartovy.
Stále ho udivuje, jaké betlémy umějí doma lidé vytvořit
Vánoce miluje odmalička. „Když jsem byl malý, tak jsme žili velice skromně, otec umřel, maminka zůstala sama se třemi dětmi, takže se měla co ohánět. Ale vždy nám vytvořila krásné Vánoce. Nebyly žádné bohaté dárky a ani já dnes nejsem jejich přítelem. Nikdy jsem dětem nekupoval dvacet třicet krabic. Jen třeba jednu pořádnou hračku. Ne, že děcko jednu rozbalí, odhodí, další rozbalí, odloží, to už potom nejsou Vánoce. Člověk se nesmí strhnout tou vánoční komercí,“ říká Jaroslav Hrubý.
Kromě dřevěných a papírových betlémů čeká na návštěvníky například také háčkovaný betlém, na který autorka spotřebovala dva kilometry příze. Je tu i moderní betlém od jedné z jeho žaček. „Stále mě udivuje, jak jsou lidé šikovní a zruční, protože většina vystavených betlémů je vyrobena doma,“ říká kastelán, který se soustředil na výstavě i na vystřihovací betlémy, které se stále vydávají a vytvořili je kdysi naši přední ilustrátoři, například Josef Lada nebo Mikoláš Aleš.
Keramický betlém poničil opilý muž, když naboural do dveří zámku
Návštěvníci výstavy rodinných betlémů mohou na zámku vidět i torzo jeho keramického betlému, který Jaroslav Hrubý tvořil postupně plných pětadvacet let. Původně měl téměř tři sta postaviček a před osmi lety byl tento velký keramický betlém vystavený na ostravské Černé louce.
„Po výstavě jsme ho přivezli zpět. Byla neděle dopoledne, nádherné počasí a pomáhali mi ho stěhovat mladí kluci. Dali jsme ho za dveře a já jsem nevyslyšel jejich nabídku, že mi betlém odstěhují do depozitářů. Řekl jsem jim, že si to udělám sám, ale právě tu neděli večer se nějaký opilý člověk se svými kumpány vsadil, že vyjede ukradeným terénním autem zámecké schody. Vyjel je, ale napakoval do zámeckých dveří. Škoda sto osmdesát tisíc na dveřích a betlém za nimi napadrť. Z bezmála tří stovek figurek zůstalo jen sedmdesát,“ říká Jaroslav Hrubý.
Krnované uvidí na jarmarku část světa hraběte Sedlnického
Právě papírové postavy Jaroslava Hrubého učinily z linhartovského zámku letní turistický tahák. „Měli jsme obrovskou návštěvnost. Hodně lidí k nám také jezdí z Polska. Na papírový svět hraběte Sedlnického bylo hodně lidí zvědavých, ani jsem ti nečekal. Začínal jsem v sedm ráno a končil v devět večer a to už jsem nemohl ani mluvit. A ráno nanovo,“ líčí kastelán.
Ostatně část papírového světa hraběte Sedlnického uvidí od 3. do 10. prosince návštěvníci městské kavárny, kam si pětadvacet figur pro příležitost městského vánočního jarmarku na Hlavním náměstí půjčilo Městské informační a kulturní středisko Krnov.
Kastelánův papírový svět se stal letos českým rekordem
V kanceláři také visí certifikát agentury Dobrý den o vytvoření českého rekordu v podobě největšího počtu papírových soch. Kastelán zámku Linhartovy ho získal na konci letošního dubna za to, že v průběhu dvou let vytvořil kolekci nazvanou Papírový svět hraběte Sedlnického.
Tato kolekce čítá 110 z papíru vyrobených soch lidských postav v životní velikosti, osm zvířat, doplňky i nábytek, z toho dva stoly, deset židlí, kolébku, jídlo, hudební nástroje. Sochy jsou malované, mají pohyblivé hlavy a dají se rozdělit v pase. Celý papírový svět, kterým autor zachytil život původních obyvatel zámku, tedy šlechty a služebnictva, byl představen veřejnosti v rámci zahájení turistické sezóny a je vystaven v sedmi místnostech zámku.
Prohlídky rodinných betlémů pro veřejnost pořádá zámek Linhartovy každou prosincovou sobotu a neděli od 14 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Pro školy platí možnost domluvy individuální prohlídky od úterý do pátku a to na telefonním čísle: 728 323 270.
Pokud bude mít výstava betlémů úspěch u návštěvníků, chce ji kastelán zámku prodloužit až do konce ledna.