Společnost
06/11/2021 Petr Broulík

Rekonstrukce Grossmannovy vily potrvá dva roky. Nahlédněte dovnitř tajemné budovy

​Očekávanou obnovu Grossmannovy vily, která patří k nejvzácnějším ostravským vilám a kulturním památkám, začala vybraná firma MORYS 2. listopadu.

Město trvalo při výběru na dodavateli, který má zkušenosti s realizacemi rekonstrukcí nemovitých kulturních památek i úpravami historických parků a zahrad.

Součástí obnovy vily jsou restaurátorské práce. Náklady na rekonstrukci památky dosáhnou bezmála 88,9 milionů korun bez DPH. Rekonstrukce vily potrvá celých 104 týdnů a má být tedy hotová v listopadu 2023.

Projekt rekonstrukce připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Návrh tak byl podřízen záměru obnovy kulturní památky s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby.

Vile bude navrácen původní vzhled fasád. Hlavními stavební úpravy představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků.

Grossmannova vila je podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové známou architektonickou perlou Ostravy, jako jiné budovy i tato prošla řadou nevhodných, byť svého času funkčních proměn a postupně přirozeně chátrala. Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu na jedné straně, na té druhé pak vrátit do vily každodenní život.

„V rámci rekonstrukce tak například bude obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště, provedena bude restaurátorská obnova vestavěného nábytku. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ uvedla Zuzana Bajgarová.

Prvorepubliková stavba náleží k nejvzácnějším vilám v Ostravě a je zapsaná v seznamu kulturních památek České republiky. Navrhl ji sám František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy.

František Grossmann se narodil v roce 1876 v Pustějově nedalo Studénky. Působil jako stavitel ve Frýdku-Místku, následně přesídlil do Ostravy. Se svým společníkem, architektem Františkem Fialou založili stavební firmu, získali koncesi na projektování a realizaci staveb a vystavěli celou řadu významných staveb na Ostravsku. Spolupráce Grossmanna a Fialy skončila v roce 1918, firma poté přináležela Grossmannovi.

Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Interiér vily byl konzervativní. Průčelí stavby opatřil stavitel nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Majitel s rodinou se z vily radoval pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů volil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života.

V šedesátých letech budova sloužila i jako mateřská škola a později školní družina. Přes zásahy dalších majitelů ve vile zůstalo zachováno mnohé původní, za zmínku stojí okna i některé dveře s původními vitrážemi či jejich částmi, někde byl dochován i původní nábytek.

Sdílejte článek