Společnost
21/10/2015 Jaroslav Baďura

Sedmdesátiletý jeskyňář se zřítil do staré štoly, zachránili ho hasiči

Tři jednotky profesionálních hasičů, mezi nimi dvě hasičské lezecké skupiny ze stanic v Opavě a Ostravě-Porubě, se zapojily v úterý v podvečer nedaleko chatové osady Melecký mlýn u obce Melč na Opavsku do záchrany sedmdesátiletého seniora.

Senior se třemi muži středního věku prozkoumávali v úterý odpoledne bývalé důlní dílo a jeho složitý systém břidlicových chodeb. V břidlicovém podzemí náhle spadl do šest metrů hlubokého svislého komínu, zranil se a nemohl ven. Dva kolegové jeskyňáři zůstali s ním, třetí muž vyběhl ven zavolat pomoc.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno krátce po páté hodině odpolední. Na místo vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského ze stanic ve Vítkově, Opavě a Ostravě-Porubě – přitom z Opavy a Poruby dvě speciálně vycvičená a vybavená lezecká družstva.

Hasiči se dostali ke zraněnému muži do jámy bez pomoci lezecké techniky, položili jej na speciální nosítka a nesli čtvrt kilometru břidlicovou podzemní štolou. Lano použili až na protažení nosítek se zraněným seniorem tři metry dlouhou a poměrně úzkou kovovou rourou u ústí štoly, šikmo položenou. Venku jej předali týmu zdravotníků.

Zraněný muž se zdravotníky komunikoval. Po ošetření jej ještě hasiči snesli zhruba sto metrů ze srázu až k vrtulníku Letecké záchranné služby, který jej transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Sdílejte článek