Společnost
10/12/2019 ČTK

Shrnutí: Šest mrtvých po střelbě v nemocnici, sedmý bojuje o život

​Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska dnes v ostravské fakultní nemocnici zastřelil v čekárně traumatologické ambulance šest lidí.

Další tři pacienty zranil, z toho jeden je v kritickém stavu. Z nemocnice pachatel utekl, policie zjistila jeho totožnost a tři hodiny po činu vypátrala jeho auto. Ještě před zásahem policie se podezřelý muž zastřelil.

Policie kvůli události zvýšila dohled nad vybranými místy po celé republice, například u škol, nemocnic nebo obchodních center. Na místo střelby dorazil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), míří tam premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli tomu zrušil cestu do Estonska.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii republiky. Horší bilanci má střelba v restauraci v Uherském Brodě, při níž v únoru 2015 zastřelil místní muž osm lidí a pak sám sebe.

Pachatel dnešní střelby spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Hamáček novinářům řekl, že nezemřel ihned, zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci. Ministr ocenil práci policistů, na místě byli za tři minuty a střelce našli za tři hodiny.

Ředitel nemocnice Jiří Havrlant řekl, že muž začal střílet bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance po 07:00. Střely šly z bezprostřední blízkosti na hlavu a na hrudník.

Za několik sekund postřelil devět lidí, šest jich zemřelo - čtyři muži a dvě ženy. Dva zranění podstoupili operaci, jeden je v kritickém stavu. Jeden člověk byl zraněn lehce. Motiv činu zatím policie nezná, zjišťuje, co ho ke střelbě vedlo. Spekuluje se o osobních důvodech.

Šok z tragedie a soustrast pozůstalým vyjádřili politici. Prezident Miloš Zeman poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhají. Babiš kvůli střelbě v ostravské nemocnici zrušil cestu do Estonska, na kterou měl vyrazit odpoledne.

Místo toho po poledni poletí do Ostravy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) svolal krizový štáb, do Ostravy dorazí ze zahraniční cesty.

Policie bezprostředně po útoku v ostravské nemocnici oznámila, že posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé republice. Podle policejního prezidia jde například o školy, nemocnice nebo obchodní centra. Za měkké cíle jsou označována také veřejně přístupná místa, na nichž by mohlo být najednou hodně lidí a která nejsou trvale chráněna.

Na těchto místech bude podle prezidia více policejních hlídek. Pražská policie zvýšila bezpečnostní opatření, která zavedla v souvislosti s adventem. Konkrétně posílila hlídky v okolí nemocnic. Na večerní demonstraci spolku Milionu chvilek na Václavském náměstí bude dohlížet o několik desítek policistů více, než bylo původně v plánu.

Zástupci nemocnice v reakci na tragickou střelbu v Ostravě uvedli, že kontrola každého, kdo přichází do nemocnic, by přístup do zdravotnických zařízení výrazně zpomalila. Nemocnice mají kamery, ostrahu a vybrané vstupy do objektů jsou uzamčeny. Některé nemocnice vypracovaly postupy pro případ nálezu zbraně u pacienta, personál školí a vybavují alarmy.

Ministr Vojtěch řekl, že si neumí představit technické řešení, které by kontrolu všech vstupujících umožnilo.

Sdílejte článek