Sisterhood: Nový umělecký projekt olomoucké dvojice Radky Duškové a Jana Procházky
Radka Dušková a Jan Procházka jsou partnery nejen v životě, ale i dvojicí autorskou. Společně vytváří multimediální díla, která zachycují ženskou sílu. Nyní představují nový projekt Sisterhood, který má premiéru 23. listopadu
Jejich tvůrčí vztah se vyvíjel po boku toho osobního. Když se poznali, tak Radka pracovala jako make-up artistka pro jednu světovou kosmetickou značku v Praze. Jejich vztah se ale začal prohlubovat, a tak se přestěhovala k Honzovi do Olomouce. „Honza tu měl domluvená různá focení a tak mě vždycky požádal, jestli bych mu nepomohla ty slečny nenalíčit, a já na to kývla,“ vypráví Radka. Jenže to neskončilo pouze u stylingu modelek. Postupně se do tvorby čím dál tím víc zapojovala.
„Během loňského léta se začaly spontánně formovat nápady, najednou jsme uvažovali dost podobně, jak co vyfotit, a tak jsme si řekli, že spolu zkusíme spolupracovat naplno a uvidíme, jak to bude klapat,“ popisuje vývoj Honza, který se věnuje především zachycování fotografií na kinofilm. Radka stojí za stylingem modelek a natáčením krátkých videí. Nápady a scénář vznikají společným úsilím. Nyní Honza říká, že by ho to už samotného ani nebavilo. Společně s Radkou i modelkou navodí kreativní atmosféru, kde se na dílo soustředí všichni tři.
Cílem jejich práce je zachytit silné ženské osobnosti. Z jejich tvorby srší emoce a občasná přítomná nahota dotváří dojem z fotografie, ale není jejím předmětem. Sílu nehledají pouze v dominanci, ale i v něze. Pracují s individualitou modelky a fotí ji takovou, jaká ve skutečnosti je nebo jaká by chtěla být.
Nedávno se rozhodli, že už je čas na nějaký větší projekt. „Ještě, než jsme to začali tvořit, tak jsme si uvědomili, že to téma není uchopitelné do formátu kalendáře. To je jen dvanáct stran plus obálka, a to co my chceme sdělit, je mnohem větší. A tak jsme si řekli – OK, uděláme sice kalendář, ale k tomu i nějakou knížku nebo sešit, kde těch fotek bude víc, a budeme se tam moct i rozepsat,“ povídá Honza. A tak se zrodil Sisterhood. Projekt složený z kalendáře, knihy a černobílého filmu.
Foto: Radka Dušková a Jan Procházka
Jádro projektu je ukryto v knížce, která má devět kapitol. Je v ní mnoho fotografií a textů Radky Duškové, které jsou její osobní zpovědí. V kapitolách s názvy jako je Zraněná, Světlo a tma, Sestry, Samota nebo Nevěsta se Radka vypisuje z traumat, která ji v poslední době potkala. „Hodně jsem tím hledala sama sebe. Nebyla jsem na tom dobře po psychické stránce, ale když jsme se pustili do tohoto projektu, tak jsem měla úplný záchvěv síly. Našla jsem se ve vidině vytvořit něco většího a posunout se tak dál. Vzala jsem všechno, co mě trápí, a hodila to na papír. A nejen mě, ale spousta dalších holek, které si to prožívají určitě dost podobně jako já. Bylo to pro mě strašně osvobozující,“ otvírá se Radka. Texty dodaly projektu něco, co je skutečně tím sesterstvím, tím sisterhoodem. Vystupuje zde šest žen, ale je to vlastně jedna. Může jí být sama autorka, ale možná se v ní najdeme každá/ý.
S názvem Sisterhood pracovali už dříve. „Sisterhood vlastně nevědomky vznikal už od začátku ledna. Já jsem za každý měsíc udělala sestřih z videí se všemi holkami, se kterými jsme ten měsíc pracovali a nazvala jsem to vždycky Sisterhood za březen, červen…“ vzpomíná Radka. „Mně se to audiovizuální médium vždy hrozně líbilo, a chtěl jsem do toho proniknout, ale neměl jsem na to tu píli a trpělivost probírat se syrovým materiálem. To je vlastně i jeden z důvodů, proč dělám analogové fotky, protože pak nemusím procházet takové množství snímků,“ směje se Honza. „A když se tomu Ráďa začala věnovat a začínalo to být lepší a lepší, a tak jsem řekl: hele tak ti pořídíme lepší záznamové zařízení, než je telefon. No Radka pořád odmítala, tak jsem pak už byl nekompromisní, a rozhodl to – dostaneš k narozeninám kameru a hotovo. No a za týden máme premiéru filmu.“
Film je poslední částí projektu. Premiéra je 23. listopadu v 19 hodin v Nezvalově arše v Olomouci. Na místě je možné zakoupit kalendář společně s knihou.