Společnost
16/01/2020 Petr Broulík

Ski, historická kola i róby. Spolek vrací nejen do Ostravy krásu starých časů

​Vyznávají noblesu, eleganci, aktivní životní styl, milují historická kola a staré lyže.

O víkendu, v sobotu 11. ledna, uspořádali 9. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v historickém lyžování, který se konal poprvé v Beskydech.

Na začátek února chystají dobový ples Elegant, letos v barvě bílé a zlaté, na němž bude znít velký taneční orchestr, nebude chybět kotilionový tanec, květinový tanec, prvorepubliková kavárna, krásná výzdoba sálu, prostě ples jako za starých časů se vším všudy.

Nazývají se kulturně sportovní spolek Elegant a sázejí na to, že mnoha Ostravanům možná také imponuje meziválečná doba a že také oni vnímají přesah této epochy do časů nynějších... O plánech tohoto nového spolku Elegant jsme hovořili s hlavní organizátorkou Karin Raszkovou.

Mezinárodní mistrovství ČR v historickém lyžování je vůbec první akcí spolku Elegant?
První akcí byla výstava Fenomén cyklistika v Ostravském muzeu, pak Retro krasojízda, kterou jsme realizovali v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce v Ostravě, a teď mistrovství v historickém lyžování v Mostech u Jablunkova. Je to sice už devátý ročník, ale bylo to poprvé, co se mistrovství uskutečnilo v Beskydech. Pořádali ho naši kamarádi z Orlických hor, které obdivujeme nejen na svazích za jejich překrásný telemark, ale především za neuvěřitelné nadšení. Lyžníci z Jasanek obnovili orlický kroj, místní lidové řemeslo výroby jasanových lyží, vyrazili na jasankách za polární kruh… A tak jsme chtěli ukázat kamarádům lyžníkům z Krkonoš, Orlických hor a dalších míst naše překrásné Beskydy a živý folklór, který mi je hlavně v oblasti Těšínského Slezska hodně blízký. Příznivé pro nás je i to, že aktuálním trendem Moravskoslezského kraje je výrazně podpořit nové formy turismu, ať už kulturní nebo sportovní, a Mezinárodní mistrovství ČR v historickém lyžování propojuje svou originalitou sport, řemeslo i folklór.

Soustřeďujete se ale i na cyklistiku…
Ano. Jsme z Ostravy, proto chceme maximálně podpořit myšlenku městských kol. Připravujeme projekt s názvem Cyklo výlety, který propojuje kulturu, historii i sport. Ve spolupráci se sdílenými koly nabídneme Ostravanům i návštěvníkům Ostravy aktivní způsob trávení volného času i seznámení se s historií, nebo návštěvu kulturních akcí. Na červen připravujeme velký závod Elegant Silesia, kde pro cyklisty na kolech se železným rámem vyrobeným do roku 1990 budou připraveny dva nádherné okruhy v délce 160 a 80 km. Tyto závody a vyjížďky jsou velice oblíbeny v celém světě. V České republice bude organizován vůbec poprvé v tomto rozsahu a naše ambice jsou vysoké. Chceme vytvořit nový fenomén závodu na historických kolech a oslavit tak kořeny cyklistického sportu, který přivede závodníky z celé Evropy. Náš kraj je překrásný, plný památek, historie a nádherné přírody, hornatá krajina si přímo říká o uspořádání tohoto ojedinělého závodu. A tak jdeme do toho. Jsme staromilci, naše motto je: Noblesa a elegance prospívají jednotlivcům i společnosti, všem sluší a krásně se s nimi žije. A v tomto duchu jsme se rozhodli realizovat i naši činnost. Máme rádi aktivní způsob života, historii, kulturu, a tak vše propojujeme a vznikají krásné originální projekty.

Hodí se vaše staromilství do tvrdého ostravského kraje?
Samozřejmě, hodí se do každého kraje. Je fajn najít si svůj vlastní životní styl, jste originál, dodává to sebevědomí, tříbí vkus a určuje životní směr. Líbí se nám nalézat přesah dávných časů do časů nynějších, vzniká tak překrásný životní prostor plný originálních nápadů ve všem, co děláme.

Kdy spolek Elegant vznikl? A jaké má plány?
Vznikl loni, ale už delší dobu jsme věděli, jak velký potenciál skrývá kombinace našich koníčků, našich profesních dovedností a dobrodružných povah. Elegant však vnikl spontánně, souhrou životních okolností. Děláme to, co nás baví – závody na historických ski a historických kolech, výstavy, kulturní akce, připravujeme také kavárnu Elegant i kolekci historických městských kol Elegant speciál.

Otevřete si kamennou kavárnu?
Ne, máme rádi změnu, proto jsme vymysleli kavárnu putovní. Kavárna Elegant tak bude vždy originál s novým interiérem i menu a vždy bude pro naše návštěvníky plná překvapení. Bude přizpůsobena konkrétní akci a opravdu moc se na to těšíme.

Sdílejte článek