Společnost
06/04/2021 Jaroslav Baďura

Služba, která funguje: taxi pro seniory za 25 korun po celé Ostravě

Jen máloco usnadňuje tak efektivně život seniorům, jako speciální taxi, na jejichž provoz pomáhá doplácet město či obec.

Cestování v rámci celé Ostravy již čtyři roky usnadňuje obyvatelům městského obvodu Ostrava-Jih služba Senior EXPRES JIH!!!

První vůz vyjel poprvé 4. dubna 2017. Od té doby se počet aut navýšil na pět, počet uživatelů na 2070 seniorů. Naopak cena za jízdu ve výši 25 Kč zůstala stejná.

Službu ve zkušebním období nejprve vyzkoušeli obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let. V nejlidnatějším obvodu Ostravy v současnosti žije zhruba 5200 seniorů, oprávněných službu využívat.

„Průkazku má v současnosti vyřízenou již 2070 seniorů. S ohledem na oblíbenost služby a zvyšující se četnost uživatelů jsme postupně navyšovali počet vozů na současných pět. Díky tomu se zlepšila dostupnost služby i zkrátila čekací doba,“ uvedla iniciátorka služby místostarostka Markéta Langrová.

Službu si chválí i 82 letá paní Alena: „Paní dispečerku i pány řidiče máme u nás na Jihu určitě nejlepší ze všech. Se vším pomohou, jsou trpěliví, milí, cestou si hezky popovídáme. Dopravu běžným taxíkem bych si nemohla finančně dovolit a přitom už ve svém věku nikam dál nedojdu, takže bez auta to prostě nejde.“

„Za čtyři roky evidujeme bezmála 39 tisíc jízd, při kterých se ujelo 423 tisíc kilometrů. Provoz Senior EXPRESU doposud radnice podpořila částkou 10,6 milionů korun,“ doplnila místostarostka.

Jak Senior EXPRES JIH!!! funguje? Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují.

Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih.

K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie. Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770.

Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.

Sdílejte článek