Sport
16/02/2020 Jan Smekal

​Souboje loket na loket, pády i dramatické finiše. Takový byl ČEZ City Cross Sprint

Populární závod na běžkách ČEZ City Cross Sprint opět nabídl podívanou, ve které nechyběly napínavé souboje mezi závodníky, ale i mnoho chyb a pádů na zmrzlé a rychlé trati v industriálním prostředí Dolních Vítkovic.

V závodech mužů viděli diváci celkem třicítku sprinterů. Ta musela v kvalifikaci bojovat o šestnáct míst zajišťujících postup do čtvrtfinále. Už v kvalifikaci ukázal své kvality norský závodník Kasper Stadaas, který nechal za sebou všechny soupeře.

A že to nebyla náhoda pak prokázal i ve čtvrtfinále, semifinále a také ve finálové jízdě. V té si dojel pro zasloužené vítězství, byť mu do poslední chvíle sekundoval jeho krajan Even Northug. Třetí dojel do cíle Francouz Baptiste Gros.

„Jsem hrozně rád, že jsem dokázal vyhrát. Soustředil jsem se na to, abych se co nejdříve dostal do čela a vydržel na prvním místě, protože zdejší trať je hodně specifická a rychlá. Nadchla mě také divácká atmosféra a industriální prostředí Dolních Vítkovic. Závodů v takové kulise by mohlo být klidně více. Oživilo by to běžecké lyžování,“ řekl bezprostředně po finále Kasper Stadaas.

Z domácích běžkařů si nejlépe vedlo trio Dušan Kožíšek, Jan Bartoň a Luděk Šeller.

„Dnešní sprint mě hodně bolel, a to už v kvalifikaci, která se jela jen na jedno kolo. Musím přiznat, že ve čtvrtfinále jsem už nestíhal, ale dokázal jsem postoupit díky taktickému výkonu. V semifinále už byli soupeři někde jinde,“ uznal Dušan Kožíšek, který v minulosti třikrát vyhrál ČEZ City Cross Sprint a v současnosti dělá asistenta trenéra u české reprezentace.

„Měl jsem obrovskou motivaci, protože jsem se chtěl ukázat ve finále před domácími fanoušky. Když jedu nějaký menší závod, vždycky se to ve mně probudí, ale abych mohl konkurovat světové úrovni, musel bych více trénovat. Bez toho to nejde,“ okomentoval svůj výkon Jan Bartoň. „Fanoušci tady vždycky šílí, za což jim moc děkuji. Proto mě moc mrzí, že jsem se nedostal do finále,“ dodal.

V ženách obhájila loňské prvenství Tereza Beranová Zatímco mužské finále bylo ryze zahraniční záležitostí, v ženách se probojovaly do finálové jízdy hned tři české běžkyně. A to Tereza Beranová, Petra Hynčicová a Barbora Antošová. V tomto pořadí také dojely do cíle.

„Je to super, paráda! Mám ohromnou radost, že jsem obhájila loňské prvenství před skvělým publikem. V semifinále jsem se snažila pošetřit nějaké síly, ale ve finále jsem vyrazila ihned co nejrychleji dopředu, abych měla od začátku co nejlepší pozici a pak už se jen soustředila na to, abych před sebe nikoho nepustila,“ přiblížila Tereza Beranová. „Teď už se těším domů, až se dobře vyspím, abych mohla trénovat na další závody,“ pokračovala.

Perfektně připravenou trať si před hlavním závodem vyzkoušely děti. Budoucí naděje ukázaly, že v Česku vyrůstá spousta talentovaných běžkařů. Pro některé to byly dost možná první závody v životě před tak početnou diváckou kulisou. Na startu se dohromady představilo šedesát dětí. Všechny se pak na trati vydaly ze všech sil.

„Sledoval jsem výkony posledních dvou nebo tří kategorií. To, co tady děti předvedly na trati, kterou organizátoři připravili v posledních dnech, je něco neuvěřitelného. Je skvělé, že se tolik dětí věnuje sportu. I v letošním roce se potvrdilo, jak je tento závod populární mezi lidmi,“ poznamenal člen vedení Dolních Vítkovic Karel Malík, který předával ceny nejlepším závodníkům dětských kategorií.

Diváky bavil kromě závodů i bohatý doprovodný program Pravidelní návštěvníci ČEZ City Cross Sprintu si už zvykli, že součástí populární sportovní

akce bývá také bohatý doprovodný program. Letos se o jedinečnou podívanou postarali parašutisté, kteří se snesli nad areálem Dolních Vítkovic krátce po 15. hodině. Diváci viděli

individuální seskok člena Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov Libora Jirouška, který doprovodil dechberoucí sestavu dvojice COMPACT Skydive TEAMu.

„Vyskakovali jsme ve výšce 1200 metrů nad areálem Dolních Vítkovic. Dvojice parašutistů okamžitě otevřela padáky, chytla se navzájem, následně se chytla nohama a sklopila padáky tak, že letěla kolmo k zemi. Zhruba ve 150 metrech nad zemí se oba parašutisté rozdělili a přistáli na parkovišti, protože tady už moc místa není,“ popsal Libor Jiroušek, který je třináctinásobným mistrem světa.

Velikou pozornost návštěvníků upoutaly také dvě ukázky biketrialisty Petra Krause. „Mám už najetý určitý set triků. Vždycky to záleží na tom, jestli zrovna klouže. Dneska bylo perfektní sucho, takže jsem se snažil ukázat maximum. Šlo o různé přeskoky, výskoky na bedny, třistašedesátky, otočky na předním i na zadním kole,“ vyjmenoval Kraus.

„Nevím, jestli si toho diváci všimli, ale snažil jsem se jet do rytmu, který tady hráli kluci na bicí. Sympatické bylo, že se snažili rytmus upravovat do mého skákání, takže mě to s nimi docela bavilo.“

Sdílejte článek