Společnost
05/04/2017 ČTK

Soud v Ostravě dal podmínku ženě. Měla nechráněný sex, i když věděla, že je HIV pozitivní

Podmíněný trest udělil Okresní soud v Ostravě šestadvacetileté ženě z Opavska, která opakovaně provozovala nechráněný sex nejméně se dvěma muži. Přitom věděla, že je HIV pozitivní.

Tuto informaci jim navíc zatajila. Odsouzena byla v minulých dnech za šíření nakažlivé lidské nemoci, informoval mluvčí soudu Lukáš Delong.

Soud jí udělil trestním příkazem, který už nabyl právní moci, desetiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou dva roky. „Podle rozhodnutí se svým druhem od listopadu 2014 do září 2015 opakovaně provozovala nechráněný sex,“ řekl.

Nejméně jednou pak měla nechráněný pohlavní styk ještě s jedním mužem, a to aniž by je informovala o tom, že je HIV pozitivní, uvedl mluvčí.

Podle obžaloby dokonce svému druhovi tuto informaci sdělila až v okamžiku, kdy otěhotněla. Dítě se narodilo zdravé, nenakazil se ani druh.

Vir se nepřenesl ani na dalšího muže, se kterým později navázala milostný vztah. I proto soud mladé ženě udělil podmíněný trest. Podle právní kvalifikace jí hrozil až čtyřletý pobyt ve vězení.

V úterý například Krajský soud v Hradci Králové posla na pět let do vězení čtyřiadvacetiletou Alžbětu Dzurkovou. Podle obžaloby v letech 2014 až 2016 zatajila několika mužům, s nimiž měla sex, že je HIV pozitivní.

Soud ji uznal vinnou z těžkého ublížení na zdraví. Podle obžaloby měla Dzurková v několika desítkách případů nechráněný pohlavní styk s pěti muži, ačkoli si byla nejméně od 28. listopadu 2008 vědomá, že je nakažena virem HIV a žloutenkou typu C.

„Cítila jsem se zdravě. Myslela jsem, že to dopadne dobře,“ řekla v soudní síni.

Podle loňských statistik hygienici v Moravskoslezském kraji evidovali od roku 1988 celkem 205 HIV pozitivních – 179 infikovaných mužů a 26 žen.

V celém Česku je to bylo více než 2860 HIV pozitivních, u 500 propuklo onemocnění AIDS, na které zemřelo přes 250 lidí.

Moravskoslezský kraj kopíruje republikový trend, protože i v celém Česku převažují mezi nakaženými hlavně muži a nejvíce postižení jsou lidé od 20 do 34 let.

Sdílejte článek