Společnost
20/03/2024 Petr Broulík

Společnost O2 představila na Bolt Tower nejrychlejší síť 5G, pokrývá už skoro celý kraj

Foto: se souhlasem O2

Na nejvyšším místě Ostravy, kterým je vyhledávaná věž Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovic, seznámili zástupci společnosti O2 média, jak v tuto chvíli vypadá největší modernizace mobilní sítě a výstavba 5G na území severní Moravy.

Přímo v oblasti této technické památky společnost O2 zmodernizovala své dvě takzvané základnové stanice na střechách haly Gong a Velkého světa techniky. Právě na Velkém světě techniky si mohli zástupci médií přímo prohlédnout i jeden z řady moderních 5G vysílačů, který někomu může připomínat přístroj z nejnovějších filmových sci-fi.

Do srpna chtějí modernizovat v kraji ještě 72 lokalit

Společnost O2 informovala v sedmdesátimetrové výšce u Bolt Café, že modernizaci své mobilní sítě na severní Moravě uskutečnila ve spolupráci se společností CETIN na celkem 618 základnových stanicích, tato modernizace trvala celé dva roky. Dalších 72 lokalit v Moravskoslezském kraji chce společnost zmodernizovat postupně ještě do konce letošního srpna.

Nejvyšší umístění nejrychlejší mobilní sítě O2 je v Moravskoslezském kraji na Pradědu. Na nejvyšším vrcholu Jeseníků, který leží ve výšce 1491 metrů nad mořem, jsou antény 5G sítě ve výšce 77 metrů.


Foto: se souhlasem O2

Společnost O2 média na vrcholu Bolt Tower informovala, že O2 kompletně mění na základnových stanicích stávající technologii. „Tento proces je sice finančně i logisticky velmi náročný, ale poskytuje obyvatelům Moravy opravdu kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť,“ sdělili zástupci společnosti.

Největší technologická modernizace v české historii

Jakub Votava, ředitel síťové architektury a rozvoje O2, řekl, že modernizace mobilní sítě na severní Moravě je klíčová pro zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb v této oblasti. „Díky moderním technologiím a plnému využití frekvenčního spektra zvyšujeme kapacitu a rychlost mobilního internetu, což přináší výrazné vylepšení pro naše zákazníky na severní Moravě,“ prozradil.


Foto: se souhlasem CETIN

Obměnu sítí pro operátora zajišťuje v Moravskoslezském kraji společnost CETIN. „Jedná se o největší technologickou modernizaci mobilních sítí v české historii. Na Moravě se na ní podílí více než 170 pracovníků. V rámci výměny technologie na severní Moravě již dopravili na vysílače 270 tun materiálu a vybavení,“ uvedl Vladimír Filip, ředitel rozvoje sítí společnosti CETIN.

17 700 kabelů a 93 tisíc příchytek

A statistické bonbónky z dvouleté modernizace? Práce na každé základnové stanici trvaly v průměru 65 hodin. Na lokalitu se jede většinou čtyřikrát, a to vždy ve tříčlenném týmu. Technici použili přes 17 700 kusů spojovacích koaxiálních kabelů, přes 93 tisíc kusů kabelových příchytek a sedm tisíc kusů propojovacích optických kabelů. To vše v hodnotě více než 43 milionů korun.

Průměrný nosič antén má výšku sedm metrů. Celková hmotnost technologického materiálu, konstrukcí a antén, které bylo třeba vynést na základnové stanice, činila 266 tun.

Na výstavbě moderních 5G stanic se podílelo třináct zhotovitelských firem. Jde o 115 osob v terénu a šedesát osob v ostatních činnostech, jako je projekce, statika, logistika či řízení prací.


Foto: se souhlasem O2

Nejmodernější síť je nyní dostupná v okresech Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Bruntál, Opava. 5G síť je nyní dostupná na 83 procentech území Moravskoslezského kraje. Další okresy, v nichž mohou lidé využívat 5G síť, jsou v dalších částech republiky, a to v okresech Břeclav, Znojmo, Jihlava, Třebíč, Svitavy a Šumperk. Dalších 450 lokalit na jižní Moravě chce společnost 5G sítí pokrýt do konce letošního roku.

Sdílejte článek