Společnost
14/02/2019 Admin PATRIOT

​Stanislav Jackanin: Kladu důraz na investice do lepších podmínek pro zaměstnance i pacienty

Vítkovická Nemocnice v letošním roce oslavila 165 let existence. Uplynulý rok 2018 se přitom nesl v duchu nového vedení, kdy se novopečeným ředitelem nemocnice stal Stanislav Jackanin, který na post ředitele přišel z pozice lékaře chirurgického oddělení nemocnice.

Pane řediteli, rok 2018 už je za námi, zkuste shrnout nejvýznamnější investice uplynulého roku.
Celkově jsme v minulém roce proinvestovali 42 milionů korun. Z přístrojového vybavení bych zmínil určitě nový mamograf za více než 8 milionů korun pro radiologické oddělení, nové špičkové ultrazvuky pro interní oddělení, 3D laparoskopickou věž pro chirurgii, endoskopické vybavení či rentgen. Průběžně jsme také opravovali budovy a prostory v nemocnici, zdaleka nejvýznamnější je pro mne osobně ale investice do lepších podmínek pro zaměstnance i pacienty.

Čeho nového se tedy zaměstnanci v nemocnici v roce 2018 dočkali?
Zejména je to nová zaměstnanecká jídelna, která byla již dlouholetým přáním všech mých kolegů. Nyní mají zaměstnanci k dispozici jednak zcela nové příjemné moderní prostory, ale i nového dodavatele stravy, který poskytuje jídlo na prvotřídní úrovni. Mojí hlavní snahou je uspokojit a stabilizovat zaměstnance, a to nejen pomocí mzdy, ale právě i pomocí komfortu v práci. S tím se pojí ale samozřejmě nejen nová jídelna. Velmi intenzivně vnímám například problematiku bezpečnosti, a proto právě nyní zavádím do praxe fungování bezpečnostní služby v nemocnici tak, aby se naši zaměstnanci cítili bezpečněji a mohli pracovat s větším klidem. Mimo to se samozřejmě personální odbor stará o celou řadu benefitů, které také přispívají ke spokojenosti našich zaměstnanců.

Zkuste přiblížit myšlenku bezpečnostní služby, v čem by měla spočívat?
Během jara by měla v nemocnici začít fungovat bezpečnostní služba zajišťovaná externí agenturou. Představa je taková, že by v nemocnici nepřetržitě byli fyzicky přítomní pracovníci agentury schopní jednak reagovat na akutní krizové situace, ale také preventivně zajišťovat pořádek v nemocnici.

Hlavním tématem ve zdravotnictví jsou ale vždy platy. Jak je na tom teď Vítkovická nemocnice ve srovnání s konkurencí?
Vítkovická nemocnice je v tuto chvíli zcela srovnatelná s okolními nemocnicemi, v minulém roce se nám povedlo dorovnat platy okolních ostravských nemocnic a i v tomto roce se chystáme reagovat na navyšování platů. A skvělá zpráva je, že na personální situaci se tento fakt okamžitě projevil. Zdravotní sestry, které chybí celorepublikově nejvíce, k nám nyní přicházejí v daleko větších objemech a řada bývalých zaměstnanců se vrací.

Zmínil jste také důraz na spokojenost pacientů. Čeho nového se dočkali oni, a na co se mohou těšit v nejbližší budoucnosti?
Na chirurgickém oddělení se nám podařilo vybudovat dva nadstandardní pokoje hotelového typu, které nabízejí maximální funkční i estetický komfort. A v tomto trendu chceme určitě pokračovat a budovat další pokoje na jiných odděleních – rehabilitačním, šestinedělí, chirurgii A.

Jaké investice plánujete na letošní rok?
Velkou obměnou by měla projít například rehabilitace, kde plánujeme vznik dalších cvičeben pro individuální fyzioterapii, v budoucnu pak i vznik ergoterapie. V dohledné době v řádech nejbližších dvou let pak počítáme s obnovou magnetické rezonance, kde plánujeme zakoupení nového moderního přístroje. Díky získaným dotacím nás navíc do roku 2020 čeká i revitalizace budov.

Když bychom chtěli bilancovat, co považujete za svůj největší úspěch v uplynulém roce?
Pravděpodobně je to záchrana a dokonce i posun vpřed pro gynekologicko-porodnické oddělení. V první polovině roku jsme byli v personální krizi, ale situaci se podařilo vyřešit a oddělení nejen stabilizovat, ale dokonce ještě více posunout vpřed, díky maximálně fundovanému týmu nových lékařů. Velkým úspěchem pak bylo i navýšení mezd pro nelékařský personál a stabilizace sesterského personálu, který je samozřejmě pro chod nemocnice stěžejní. Určitě jsem ale hrdý i na změnu dodavatele stravy a novou zaměstnaneckou jídelnu, která byla dlouholetým přáním všech zaměstnanců.

Sdílejte článek