Auto
23/10/2021 ČTK

Tatra dodá německé armádě 77 hasičských automobilů

​Automobilka Tatra Trucks získala společně s rakouskou firmou Rosenbauer pilotní kontrakt na dodávku 77 hasičských vozidel pro německou armádu.

Automobilka rovněž připravuje výrobu svých vozidel v Brazílii. Novinářům to v Kopřivnici na Novojičínsku řekl ředitel marketingu Tatry Kamil Košťál.

"Pokud jde o německou armádu, společně se společností Rosenbauer, která je největším výrobcem hasičských aut na světě, jsme získali pilotní kontrakt na dodávku 77 hasičských vozidel. Tato dodávka, věříme, nám otevře dveře pro dodávky hasičských aut taky pro jiné armády," řekl Košťál.

Vozidla začne Tatra dodávat příští rok. "Bude se jednat o tatrovácké podvozky a tatrovácké kabiny s tím, že tam bude americký motor Cummins a americká převodovka Allison. Cummins protože plní normu Euro 6 a dneska trend je automatická převodovka," řekl Košťál.

Tatra už letos oznámila referenční zakázku pro belgickou armádu. Půjde o 876 vozidel, Tatra Trucks dodá podvozky. "Belgický tendr jsme vyhráli společně se společností DAF. Věříme, že tato dodávka nám otevře dveře pro logistická vozidla pro další armády NATO," řekl Košťál. Na zakázce se má podílet i další kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle.

V Brazílii by se měla vyrábět auta z dílů dodaných z Česka. "Dneska je trendem, že zákazníci chtějí, aby v místě, kde sídlí, probíhala alespoň částečně montáž, servis a podobně. Proto zakládáme společné podniky a jedním z nich je společný podnik, který bude otevřen v Brazílii. Jeho cílem bude montovat v Brazílii civilní vozidla určená pro zemědělství, případně podobné aplikace," řekl Košťál.

Kdy závod začne fungovat, se ještě neví. "Teď jsme ve fázi, kdy se uzavírají smlouvy a kdy se bude připravovat přesný harmonogram realizace," řekl Košťál.

Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Loni vyrobila 1181 nákladních automobilů a prodala 1186 vozů. Téměř 60 procent aut mířilo na export.

Podnik loni vytvořil tržby 5,5 miliardy korun, meziročně o 377 milionů nižší, a provozní zisk před odpisy EBITDA 509 milionů korun, v roce 2019 činil tento ukazatel 365 milionů. Čistý zisk Tatře vzrostl o 30,7 milionu na téměř 141 milionů korun.

Automobilka má přes 1000 zaměstnanců, dalších víc než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.

Sdílejte článek