Auto
30/10/2019 ČTK

Tatra měla do konce září tržby 3 miliardy a provozní zisk 250 milionů korun

​​Kopřivnická automobilka Tatra Trucks vykázala za letošní první tři čtvrtletí tržby přesahující tři miliardy korun a provozní zisk EBITDA čtvrt miliardy korun.

Firma to uvedla na svém webu, meziroční srovnání neposkytla. Loni ale za celý rok měla Tatra na úrovni EBITDA provozní ztrátu 69 milionů korun, tržby činily 3,8 miliardy Kč. Ekonomický ředitel Tatra Trucks Miloslav Mahut už dřív řekl, že za celý letošní rok se EBITDA plánuje 350 až 400 milionů korun.

Podle výkonného ředitele společnosti Pavla Lazara se letos firmě daří díky významným zakázkám, které získala. "V polovině srpna podepsala společnost kontrakt s Ministerstvem obrany ČR za více než půl miliardy korun, navázala na loňské dodávky podvozků pro vojenské aplikace do Brazílie a velkou zakázku plní kopřivnická společnost i pro jordánského zákazníka," uvedl podnik v tiskové zprávě, na kterou upozornil server Týden.cz.

Smlouvu za zhruba 500 milionů korun podepsala Tatra s českým ministerstvem obrany na květnovém veletrhu IDET v Brně, dodat podle ní má 31 těžkých terénních nákladních aut pro přepravu kontejnerů. Automobilka se bude podílet také na výrobě 62 obrněných vozidel Titus na podvozku Tatra pro českou armádu.

Pro české vojáky bude určeno i 37 těžkých a 34 středních nákladních aut, které si ministerstvo obrany objednalo v polovině srpna. Dodány mají být v příštích dvou letech, dalších 30 těžkých vozidel může armáda podle potřeby obdržet v letech 2022 až 2024.

Brazílie patří k tradičním odběratelům několik posledních let. Letos automobilka získala zakázku na 56 kompletních podvozků, což je proti loňsku víc než dvojnásobné množství. Pro Brazílii jsou určeny také tři speciální vozy s pohonem všech osmi kol, které budou sloužit jako nosiče pontonových mostních souprav.

Do Jordánska Tatra podle kontraktu za víc než miliardu korun postupně dodává přes 300 podvozků, množství se může ještě zvýšit. Firma také získala zakázku na 29 podvozků do Turecka, o dalším rozšíření se jedná, uvedl obchodní ředitel Petr Hendrych. Tatra Trucks se podle něj účastní také dalších tendrů pro tureckou armádu, jde především o logistická vozidla, tahače návěsů, vyprošťovací vozidla a nosiče speciálních nástaveb.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala kopřivnickou automobilku v roce 2013. Automobilka vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Letos plánuje vyrobit 1000 až 1100 vozů a prodat jich zhruba o 100 více, loni vyrobila 790 a prodala 841 aut. Přibližně 80 procent produkce automobilka vyváží.

Většinovým vlastníkem Tatry je skupina Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada. Tatra Trucks má přes 1000 zaměstnanců, dalších více než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie.

Sdílejte článek