Společnost
03/12/2015 Jaroslav Baďura

Telegrafista bombardovací perutě RAF Josef Ščerba čestným občanem Karviné

Teprve podruhé od roku 1989 uděluje Karviná čestné občanství. Čestným občanem města Karviné se stal in memoriam člen československé bombardovací perutě RAF ve Velké Británii, plukovník Josef Ščerba.

Letos v květnu už dostal od města spolu s dalšími šesti karvinskými účastníky bojů za druhé světové války Pamětní medaili města Karviné udělenou k 70. výročí konce války. Primátor předá občanství potomkům plukovníka Ščerby ve čtvrtek 3. prosince.

Narodil se v březnu 1917 v Orlové, zemřel v roce 2000. Josef Ščerba byl za druhé světové války členem 311. bombardovací československé perutě RAF ve Velké Británii. Díky svým zásluhám byl nositelem celé řady vyznamenání – Československého válečného kříže, Československé medaile za chrabrost před nepřítelem nebo třeba britské medaile The 1939-1945 Star.

Dobové foto z výcviku. Foto: Archiv rodiny Ščerbovy

Dobové foto z výcviku. Foto: Archiv rodiny Ščerbovy

Jako telegrafista bombardéru RAF přežil sestřelení nad mořem na konci prosince 1941 spolu s dvěma kolegy – budoucím generálmajorem, tehdy kapitánem a prvním pilotem letadla Aloisem Šiškou a střelcem Pavlem Svobodou. Na začátku ledna 1942 se po přistání u nizozemského města Petten dostali do německého zajetí. U města Petten jim byl v roce 2013 odhalen památník. O jejich strastiplné cestě napsal Stanislav Vincour knihu Smrt ve vlnách Atlantiku.

Ze zajetí se dostal v září 1944 a poté pobýval v Británii, odkud se domů vrátil v roce 1945. Po válce pracoval v Praze pro armádu, byl ale v roce 1949 propuštěn a poté pracoval hlavně jako dělník, domů na Těšínsko se vrátil v roce 1950. Kromě válečných zásluh se Ščerba už v důchodovém věku výrazně podílel také na rozvoji dobrovolných požárních sborů v Karviné.

V roce 1985 se přestěhoval do Kutné Hory, poté do Prahy. Rehabilitován byl v roce 1990 a poté povýšen do hodnosti plukovníka.

Dalšími šesti nositeli čestného občanství města jsou prezident Tomáš Garrigue Masaryk, politik, novinář a legionář Jožo David, básník Petr Bezruč, prezident Ludvík Svoboda, plukovník Rudé armády Šarvaš Aznaurjan a tenista Radek Štěpánek (ten od ledna 2013). Karviná od listopadu 1989 uděluje čestné občanství teprve podruhé.

Sdílejte článek