Sport
02/07/2023 Jaroslav Baďura

To dokáže jen Grizzlyman: 3,8 km plavání, 185 km kolo a 42 km běh za 11 hodin a 34 minut!

​První prázdninový den byl v Beskydech ve znamení sportovního svátku FM SPORT FEST 2023, jehož součástí byl i extrémní triatlon GRIZZLYMAN. Ten letos ovládl Jan Hradecký z Příbrami, který 231 km ve vodě a na souši zdolal za 11 hodin a 34 minut.

Vítězem na poloviční trati pak byl olympijský vítěz v závodu horských kol v Londýně Jaroslav Kulhavý.

Z itineráře hlavních triatlonových soutěží na poslední chvíli vypadla Lysá hora, pořadatelům se však podařilo připravit mimořádně náročnou, ale i atraktivní trať, která závodníky zavedla na nejkrásnější beskydská místa. Královská disciplína GRIZZLYMAN - FULL v podobě 3,8 km plavání, 185 km silniční kolo a 42 km běh odstartovala v sobotu 1. července ve 4. hodiny ráno skokem do přehrady Olešná ve Frýdku-Místku.

A už zde o sobě dal výrazně vědět vítěz extrémního závodu Jan Hradecký. Do cyklistického depa přiběhl s náskokem téměř 12 minut a od té doby už před sebe žádného souputníka nepustil. „Celý Grizzlyman byl parádní akce a mám z výsledku samozřejmě velkou radost,“ neskrýval vítěz spokojenost v cíli s tím, že ho překvapilo nakonec velice teplé sobotní počasí. „Běh byl taky parádní, ale ve druhém kole už mi nechutnal,“ přiznal Honza Hradecký, který do cílového depa ve sportovním areálu v Pržně u Frýdlantu nad Ostravicí dorazil krátce po půl 4 odpoledne.

S odstupem 35 minut pak druhé místo vybojovala sportovní legenda a loňský vítěz GRIZZLYMANa Petr Vabroušek. „Určitě jsem měl Honzu Hradeckého za většího favorita než sebe, ale co mě opravdu překvapilo, byl jeho náskok po plavání. Honza byl dneska jednoznačně lepší a já musím být spokojený. Výkon, který jsem předvedl, odpovídá mým možnostem,“ pochválil vítěze sportovec ze Zlína a k podmínkám na trati pak řekl: „Lysá je Lysá, ale vzhledem k tomu, že nás tam nepustili, tak je neuvěřitelné, jakou pořadatelé dokázali za týden vymyslet alternativu. Závod byl velice rychlý. Nečekal jsem, že pojedu kolo s průměrem 30 km/h s tímto profilem trati, ale bylo to dáno jejím pěkným povrchem.“

Mezi třiadvaceti odvážnými na startu závodu GRIZZLYMAN - FULL nechyběly ani dvě ženy, obě závod dokončily a Helena Kotopulu skončila dokonce na úžasném 4. místě v čase 13 hodin 14 minut, přitom se jednalo o její první extrémní triatlonový závod a v cíli neskrývala obrovskou spokojenost. „Jsem úplně nadšená, moc se mi to všechno líbilo. Na tomto závodě bych vyzdvihla takové větší splynutí s přírodou, protože člověk se musel více soustředit na jízdu, sledovat značení. Líbil se mi kopcovitý terén a výhledy v úžasném prostředí. Všechny tři disciplíny byly úžasné, ale nejvíce se mi asi pravě kvůli těm výhledům líbil běh,“ uvedla také sportovkyně ze Zlína s tím, že příští rok nebude ve startovní listině chybět.

V té letošní pak nechybělo jméno olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, který startoval na poloviční triatlonové trase v závodě GRIZZLYMAN - HALF a 116 km zdolal za 5 hodin a 38 minut. „Byla to moje první zkušenost s touto poloviční distanci Ironmana. Běh byl pro mě velice náročný, měl nějakých 750 metrů převýšení, v některých pasážích se po kamenech skoro šlo, ale počítal jsem s tím. Od startu jsem šel tréninkově, abych se tady úplně nezničil, protože mě čekají další závody. Samozřejmě láká mě i plný GRIZZLYMAN, ale ten by mě asi úplně zničil a asi bych měl na týden po tréninku. Za mě každopádně super akce,“ řekl Jaroslav Kulhavý.

FM SPORT FEST je tradičně svátkem sportu pro všechny generace, a tak i malé děti od 3 let si mohly zažít kouzlo triatlonového závodu v rámci kategorie KODIÁČEK, v okolí loděnice na Olešné pořadatelé připravili také hobby triatlon pro dospělé PANDAMAN. Mimořádný ohlas měl sobotní odpolední překážkový běh pro děti i dospělé Šhrekman, na který si cestu našly celé rodiny nejen z Frýdecko-Místecka.

HODNOCENÍ ŘEDITELE SPORTOVNÍHO FESTIVALU

„Organizační příprava byla v letošním roce velice náročná, protože jsme museli změnit trasu a tím pádem i závodní depo a celou logistiku a jsem rád, že se podařilo vymyslet okruh s Ondřejníkem, Všem, díky kterým se to povedlo, i fakt, že jsme mohli připravit závodní depo v Pržně, patří velké poděkování. Když z mapy vypadne Lysá hora, tak takové převýšení se velice těžko nahrazuje, ale myslím si, že jsme se s tím pěkně poprali a trasa byla pěkná, kvalitní a hlavně se líbila závodníkům. Výkony byly úžasné a obdivuhodné, obzvláště v teplém počasí, které panovalo. Závodníci šli opravdu na dřeň a ze sebe vydali úžasné výkony i časy,“ říká ředitel sportovního festivalu FM SPORT FEST Libor Uher.

„Nejvíce mě ale těší, že se nám daří držet dětské triatlonové kategorie a kategorie pro hobby sportovce. Zde jsme se zase o něco posunuli. Extrémní závody jsou vlajkovou lodí a pomyslnou třešničkou na dortu sportovního festivalu, ale ukázalo se, že soutěže pro mladé mají smysl a chceme u toho zůstat a dále je rozvíjet. Největší radost mám ze Šhrekmana, který měl mimořádný ohlas a podařilo se nám do něho zapojit i nejmenší dětí,“ těší Libora Uhra.

VÝSLEDKY - GRIZZLYMAN 2023

GRIZZLYMAN - FULL:

Jan Hradecký (TRIATLON TEAM PŘÍBRAM) - 11:34:17

Petr Vabroušek (TITAN TRILIFE ZLÍN) - 12:09:35

Vojtěch Uhlíř (SK MALEJČUNIK) - 12:55:04

GRIZZLY - HALF stupně vítězů:

Jaroslav Kulhavý (OSTRA MULTICRAFT ČELADNÁ) - 5:38:41

Bartoloměj Czyý (OPAVA) - 5:47:43

Lukáš Štefek - 5:53:45

Sdílejte článek