Tragické výročí: 20. března 1942 popravili nacisté 24 občanů Těšínského Slezska
Památku 24 popravených občanů Těšínského Slezska, kteří byli 20. března 1942 během veřejné exekuce pověšeni v parku Pod Walka, si dnes přesně v poledne u památníku kousek za Sportovní lávkou připomenou odbojáři, zástupci samosprávy, studenti a občané. Dvanáct popravených Poláků pocházelo z dnešního českého Těšínska.
„Oběšení 24 odbojářů za přítomnosti deseti tisíc obyvatel násilím sehnaných z celého okolí bylo největší hromadnou popravou na Těšínsku,“ napsal již nežijící historik Mečislav Borák v textu Německá okupace Těšínského Slezska.
Pro veřejnou popravu v Těšíně, která měla zastrašit obyvatelstvo, aby nepodporovalo odboj, byli vybráni členové Związku Walki Zbrojnej a většinou pozatýkáni na udání.
Nejmladšímu bylo 23 let a pocházel z Mostů u Jablunkova, další byli občany Gutů, Bystřice, Vendryně, Lyžbic a polského Těšínska.
Podle historiků se polskému odboji na Těšínsku podařilo zformovat poměrně silnou a značně různorodou odbojovou strukturu, kde působila od jara 1940 i jednotná vojenská a politická organizace podřízená polské emigrační vládě Svaz ozbrojeného boje (Związek Walki Zbrojnej, ZWZ), pozdější součást Zemské armády (Armia Krajowa, AK).
Vznikl samostatný těšínský inspektorát ZWZ a řada aktivních středisek v mnoha obcích regionu.
K její strategii patřila především příprava ozbrojeného povstání, které mělo vypuknout s pomocí západních spojenců.
V rámci ZWZ působila i sabotážně diverzní formace Svaz odvety (Związek Odwetu, ZO) s vlastní organizační sítí, v níž obvod „Zaolzie” vedl Józef Kominek. Odbojáři uskutečnili již v roce 1940 několik zdařilých diverzních akcí v Třineckých železárnách, na nádraží v Bohumíně.