Sport
13/03/2023 Redakce PATRIOT

Manželka bývalého skvělého fotbalisty bojuje s leukémií. Pomáhá klub i hráči

Manželka bývalého vynikajícího fotbalisty a současného trenéra druholigového Třince Martina Zbončáka je vážně nemocná. Má akutní leukémii.

Vážná nemoc Ivety Zbončákové všechny zaskočila. Na začátku února totiž vše vypadalo „jen“ na těžkou angínu. Její stav se ale nelepšil, musela být hospitalizována a série dalších vyšetření stanovila tvrdou diagnózu - akutní leukémii s nutností transplantace kostní dřeně.

„Zatímco se pro ni hledá vhodný dárce kostní dřeně, podstupuje ambulantně biologickou léčbu,“ řekl třinecký trenér a bývalý skvělý obránce Martin Zbončák.

Do Českého národního registru dárců kostní dřeně se zapsali i druholigoví třinečtí fotbalisté, které Zbončák trénuje. „S manželkou Ivetou jim za toto obrovské gesto z celého srdce velice děkujeme. Podpoří tak nejen moji ženu, ale také všechny ostatní, kteří si vyslechnou stejnou diagnózu,“ prohlásil Zbončák, který za rodný Třinec dříve sám hrával. Působil taky v Liberci, Spartě či Slavii, zkušenosti sbíral i v Rusku nebo Řecku.

Třinecký fotbalový klub zároveň spouští kampaň na podporu boje proti leukémii, která odstartuje před sobotním domácím duelem s Varnsdorfem. „Budeme vděční za každého, kdo se rozhodne k naší výzvě připojit. Věříme, že kampaň osloví i další kluby a mladé sportovce, kteří darují naději na život. Není cílem nabrat hodně dárců, ale získat kvalitní dárce. Je potřeba, aby byli mladí, zdraví, nejlépe muži. Najít toho pravého dárce není snadné, čím víc kandidátů bude v registru, tím větší šanci nemocní dostanou,“ uvedla mluvčí třineckého fotbalu Irena Huťková.

Kampaň poběží celou sezonu. „Sportovci patří mezi ideální dárce, chtěli bychom tak pomoci nejen paní Ivetě, ale také dalším osobám, které tato zákeřná nemoc postihla. Obracíme se i na další mladé lidi, zejména sportovce, aby se k nám přidali, zapsali se do registru dárců kostní dřeně a podpořili tak dobrou věc,“ dodal třinecký kapitán Jakub Habusta.

Sdílejte článek