U nás si vyrobíte cokoli, třeba i vlastní domek, říká ředitel Fajne dílny
Vyrábět věci podle vlastních nápadů, to je jeden z cílů ostravské Fajne dílny, která sídlí v prostorách bývalé kompresorovny dolu Hlubina. Unikátní provoz, kde mohou tvořit truhláři, zámečníci, ale také švadleny či nadšenci do 3D tisku a keramiky, má od léta na starost Gabriel Duda, původně vyučený strojař z Vítkovické střední.
Ve Fajne dílně je od minulého týdne každodenně otevřeno už celkem pět dílen, které mají veškeré potřebné vybavení. Stroje jsou vesměs fungl nové, ale najdete tam i „starou klasiku“ z velkých průmyslových podniků. Vše má sloužit k probuzení řemesel a kreativní práce v duchu ostravského hesla „Zrob si sám!“.
Co musí člověk udělat proto, aby mohl začít tvořit ve Fajne dílně?
Ideální je přijít se k nám po domluvě nejprve podívat. V případě zájmu je třeba uzavřít účastnickou smlouvu, pak se provede zaškolení a následně si člověk rezervuje čas v dílně. Může to udělat na našem webu, kde jsou kompletní informace, nebo telefonicky. Provozní doba je vždy od 9 do 17 hodin, ale to se může měnit. Třeba přes víkend se mohou lidé domluvit individuálně. Jsme schopni tady být i večer nebo v noci. Vždy zajistíme člověka, který bude na provoz dohlížet či vydávat materiál.
Kolik u vás stojí vstup či členský poplatek?
Náš základní registrační tarif je ve výši 350 korun za rok. O ten je zatím největší zájem. Je v tom pět hodin práce na jakémkoli stroji v dílnách zdarma. K tomu se platí za veškerý materiál, který se při práci použije. Lidé si ale mohou přinést i svůj vlastní materiál, nástroje a nářadí. Další tarif je ve výši jednoho tisíce korun a je v něm patnáct hodin práce (v obou případech se platí za další čas strávený v dílně od 50 korun/hod., pozn. red.). Profi tarif, který vychází na dva tisíce korun za rok, je pak určený pro zkušenější řemeslníky, kteří se věnují vlastním projektům, ale potřebují prostor a vybavení.
Jaký je zatím zájem ze strany veřejnosti?
V současné době máme zhruba 40 uživatelů, kteří chodí pravidelně. Jsou to převážně ženy a musím říct, že jsou tady prakticky pořád. Kromě toho máme systém workshopů, kterými chceme motivovat další lidi k návštěvám jednotlivých dílen. Během března je to sedm workshopů po deseti lidech a všechny jsou už plné. Jsme však schopni pomoci s realizací jakékoli myšlenky, takže si u nás můžete udělat i vlastní workshop.
Na jaké úrovni je vybavení dílen?
Troufnu si říct, že v rámci Ostravy je to špička. To se týče třeba truhlářské dílny, kterou jsme otevřeli minulý týden. Technologicky nejlepší jsou tam dřevozpracující stroje od české firmy Rojek. I díky tomu bychom do budoucna kromě veřejného dílenského provozu chtěli zahájit také vlastní výrobu. Zaplnili bychom tím případná hluchá místa. Už teď máme například plnou kapacitu na CNC stroji, kde budeme vyrábět dřevěné hračky. Můžeme však dělat i přířezy z velkoplošných materiálů a podobné věci.
Co považujete za hlavní cíl Fajne dílny?
Chtěl bych docílit toho, aby si lidé tolik věcí nekupovali, ale sami si je u nás vyráběli. Vždyť je v tom velká přidaná hodnota. Člověk má vždycky radost, když se něco nového naučí, něco originálního si sám vyrobí a odnese domů.
Člověk si umí představit, že v truhlářské dílně to bude polička či stolek, ale plánujete i výrobu větších konstrukcí?
Určitě. Přesně o tom je. U nás si můžete i domek postavit, třeba dřevostavbu ze sendvičových panelů. Prostoru je na to u nás dost.
Jak jste si vy sám našel cestu k řemeslu?
Jsem vyučený strojař, mechanik strojů a zařízení na Vítkovické střední. Vždycky mě zajímalo, jak přijít na podstatu věci po technické stránce, a zjistit, jak si můžu sám něco vyrobit. Navíc jsem posléze dělal stavbyvedoucího a šéfa údržby ve Vítkovicích, takže jsem neměl problém s jakoukoli ruční prací a s řemeslem. Myslím si, že pokud člověk vede lidi, musí jim ukázat to, co po nich chce a čemu rozumí. Kdybych neuměl pracovat na všech našich strojích a obsluhovat je, byla by to ostuda. Nakonec i veškeré zázemí v dílně jsme si dělali sami přesně podle motta „zrob si sám“.