Společnost
23/09/2015 Jaroslav Baďura

Unikátní knižní série o Beskydech končí posledním dílem

Vskutku unikátní série výpravných dobových knih o Beskydech se uzávírá čtvrtým dílem s názvem Beskydy Turistickými stezkami.

Nakladatelství Šmíra Print spolu s nakladatelstvím Wart vydalo závěrečnou čtvrtou část unikátní série výpravných knih o Beskydech. Po knihách Beskydy Stavby a život v nich, Beskydy Dny všední i sváteční a Beskydy Zdroj práce a obživy nyní přichází na trh závěrečná kniha série s názvem Beskydy Turistickými stezkami.

Kniha přináší stovky unikátních dobových fotografií a mapuje s vědeckou pečlivostí především počátky turistiky v Beskydech, její rozvoj po válce a také současnost. Uzavírá se tak série, na které autor výběru dat a fotografií, Henryk Wawreczka (majitel nakladatelství Wart), pracoval přes pět let. Autorem projektu je pak Pavel Šmíra, majitel nakladatelství Šmíra Print.

„Na něčem tak rozsáhlém jsem dosud nepracoval,“ přiznává Henryk Wawreczka. Pro jednotlivé části čtyřdílné série použil stovky dobových pohlednic, plakátů, fotografií. „Přes třicet let sbírám dobové pohlednice, takže mám slušný základ, další pohlednice, fotografie a materiály jsem získal od jiných badatelů a sběratelů, ale samozřejmě také z archivů a muzeí,“ dodává Henryk Wawreczka.

Podnikatel Pavel Šmíra, který stojí za zrodem unikátní čtyřdílné série o Beskydech, podporuje řadu dalších nejen turistických projektů v kraji. „Vzešel jsem z tohoto kraje a snažím se mu alespoň něco vrátit zpět,“ řekl Pavel Šmíra. Žije tady řada lidí, kteří mají rozsáhlé zkušenosti i osobní archivy a mohou nejen k historii, ale i současnosti kraje co říci. A takovéto snahy se budu snažit vždy podporovat,“ dodal Pavel Šmíra, který stojí za řadou dalších podobných vydavatelských projektů.

Jedna skutku unikátní série se uzavřela, na čem pracuje Henryk Wawreczka nyní? „V roce 2009 vyšlá obsáhlá monografie o Frýdlantě nad Ostravicí. Šlo o vyčerpávající textový a badatelský materiál k tomuto městu, nyní pracujeme na výpravné a reprezentativní publikaci, která bude především o dobových fotografiích, pohlednicích a dalším obrazovém materiálu. Tato fotografická kniha vlastně vhodně doplní zmíněnou monografii,“ doplnil Henryk Wawreczka.

Sdílejte článek