Společnost
30/11/2022 Petr Sobol

V Beskydech se rozsvítil vánoční dům. Jezdí se na něj dívat i zvědavci ze zahraničí

Ceny energií jsou extrémně vysoké, Jakub Palach z Třanovic se jimi ale nenechal odradit, a i letos rozsvítil v Beskydech vánoční dům.

Vánoční dům v Třanovicích pravidelně svítí už deset let. Tato tradice se začala psát v roce 2012, kdy svůj rodinný dům poprvé nazdobil táta Jakuba Palacha. A ten na něj později navázal.

Loni vánoční dům zdobilo skoro 35 tisíc žárovek. Letos měla být výzdoba ještě větší, nakonec se tak ale nestalo. Nemohly za to však drahé ceny energií, ale Jakubovy studentské povinnosti. Devatenáctiletý mladík totiž studuje agropodnikání v Českém Těšíně a náročný program mu toho více nedovolil.

„Žárovek je sice méně, ale podle mě je to letos propracovanější. Výzdoba se mi líbí více než v minulých letech,“ řekl Jakub pro patriotmagazin.cz.

Nárůst nákladů pochopitelně rodina Palachů pociťuje, všechna světla jsou ale úsporné LED technologie. Měsíční náklady na provoz by se tak měly pohybovat okolo 2500 korun. „I kdyby to stálo víc, tak my svítit budeme. O tom, že bych to nějak omezil, jsem vůbec nepřemýšlel,“ usmál se Jakub Palach.

Součástí bohaté výzdoby je například jelen ve skoku, sob, světelné řetězy, chytrý strom nebo chytré žárovky, které mění barvy a tancují. Letošní novinkou je betlém nebo menší sněhulák.

Vánoční dům v Třanovicích se rozsvítil během uplynulého víkendu. „Zájemci už chodí okolo a koukají, co jsme letos vymysleli. Každý adventní víkend navíc budeme podávat teplé nápoje, punč, kávu či kakao,“ zve Jakub všechny zvědavce, kteří jezdí i z Polska nebo ze Slovenska.

„Loni jsem dům zdobil od poloviny září, teď jsem to však stihl za dva týdny. Jel jsem ve dne i v noci,“ svěřil se mladý student, který je letos ve třetím ročníku. Poté plánuje pokračovat i na vysoké škole – ideálně by rád v Brně dálkově studoval lesnictví.

Vánoční dům září do všech stran, nás ale zajímalo, zda je stejně vesele nazdobený taky uvnitř. „Na to jsme ještě neměli čas, určitě však něco připravíme. Ale rozhodně to bude komornější než venku,“ přiznává Jakub Palach, jehož rodinný dům bude svítit až do 23. ledna. „Pak to bude zase třeba uklidit, což zabere zhruba tři týdny,“ uzavřel.

Sdílejte článek