Nejnovější zprávy: Černá země, Kamenný řád, Stavy rachotí. Dobový film čerpal z Vojtěcha Martínka Ostravský ​Festival v ulicích letos nebude

Gastronomie

​V centru Ostravy má vzniknout stálé farmářské tržiště

Trhy, co se hledají, chtějí do města přinést londýnského ducha a vytvořit stálé tržiště pro lokální farmáře, kuchaře a kreativce.

Michaela Halfarová. Foto: Trhy, co se hledají

Projekt Trhy, co se hledají, je jeden z pěti, které usilují o podporu pivovaru Ostravar v rámci akce Nápady z OstraVy.

Organizátoři Trhů, co se hledají, chtějí v centru města vytvořit stálé nekomerční tržiště, kde se lidé mohou potkat s místními farmáři.

Autoři projektu mají v plánu zaměřit se také na kuchaře, kreativce a gastronomické startupy.

Ostravané si trhy oblíbili, stále více navštěvované jsou například trhy u obchodního centra Futurum - Magazín PATRIOT o nich informoval například v článku o odpočinkové zóně Parkáč nebo v textu o novinkách trhů u Futura.

Zakladatelku trhů Michaelu Halfarovou inspirovaly londýnské farmářské trhy, na kterých podle ní lidé koupí mnohem kvalitnější a čerstvější produkty než v běžných obchodech.

„Když jsem pracovně odjela do Londýna, byla jsem doslova ochromena odlišností dostupných potravin. V Anglii se farmářské trhy staly jakousi součástí kultury, něco podobného bych chtěla i u nás doma v Ostravě,“ uvádí Halfarová.

Trhy, co se hledají, momentálně fungují nepravidelně na různých místech v Ostravě. Pevné tržiště má vzniknout na Černé louce.

Do 29. července mohou lidé podpořit vznik nekomerčního tržiště v rámci zmíněné soutěže pivovaru Ostravar. Ten se po rozvolnění protikoronavirových opatření rozhodl podpořit tři ostravské nápady, o které bude v hlasování největší zájem.

„Výhru bychom použili na nákup mobiliáře pro naše prodejce. Mnohdy máme problém s tím, že nemají střechu nad hlavou a nákup alespoň pár stánků by nám dost usnadnil život,“ komentuje Halfarová.

Další Trhy, co se hledají, se uskuteční v sobotu 1. srpna na výstavišti Černá louka.