Společnost
07/10/2021 ČTK

V Hrušově vzniká logistické centrum za miliardu. Práci v něm najde tisíc lidí

Společnost GLP, která je investorem a developerem logistických budov a skladů, zahájila stavbu logistického centra na pozemku po chemičce v Ostravě-Hrušově.

Náklady přesáhnou miliardu korun, práci by v areálu mělo najít okolo 1000 lidí. Samotné výstavbě předcházely měsíce náročných dekontaminačních prací. GLP Park Ostrava Hrušov má být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku. ČTK to sdělil tiskový zástupce GLP Jan Hlaváč.

"Celková investice do výstavby projektu bude činit okolo 40 - 45 milionů eur (přibližně miliarda - 1,15 miliardy korun), rozptyl je daný rapidním růstem cen stavebních materiálů a prací. V novém logistickém parku by mohlo najít práci zhruba 1000 lidí," řekl Hlaváč.

Konkrétní počet a zaměření pracovních míst se podle něj bude odvíjet od nájemců prostor: může se jednat o logistiku, technologický vývoj, lehkou průmyslovou výrobu, ale i administrativní pozice. V areálu bude 92 tisíc metrů čtverečních prostor. Výstavba bude splňovat nejvyšší stavební standardy, budovy budou vysoké až 17,4 metru.

"Budou disponovat nejmodernějšími technologiemi, které zajistí bezpečnost a nízké provozní náklady. Celý areál bude navíc splňovat ty nejpřísnější požadavky na ochranu životního prostředí," uvedl ředitel GLP pro Česko a Slovensko Jan Palek. Areál se nachází nedaleko centra Ostravy a má dobrou dopravní dostupnost díky blízkému napojení na dálnici D1 i na železnici.

"Věříme, že víceúčelově budovaný logistický a výrobní komplex vytvoří nová pracovní místa, a přispěje tak k modernizaci městského obvodu i regionu. Areál je navíc snadno dostupný, a to i městskou hromadnou dopravou. Ostravské hlavní nádraží se nachází zhruba dva kilometry od areálu," uvedl starosta městského obvodu Slezská Ostrava Richard Vereš.

Dříve v místě působily chemické závody, které do roku 1996 vyráběly a zpracovávaly kyselinu dusičnou, sírovou, chlorovodíkovou, mravenčí, síran sodný, chlorid barnatý a další chemikálie. Po chemičce ale zůstala znečištěná půda. "Před zahájením výstavby jsme proto provedli nákladné revitalizační a dekontaminační práce, které starou ekologickou zátěž odstranily," uvedl Palek.

GLP je předním globálním investičním fondem a komerčním developerem. Podniká v oblasti logistiky, výstavby nemovitostí a infrastruktury, financí a souvisejících technologií. Firma působí v Brazílii, Číně, Evropě, Indii, Japonsku, USA a Vietnamu. Spravuje majetek v hodnotě 100 miliard dolarů (přes 2,2 biliony korun). Logistické projekty společností GLP provozované v Evropě zahrnují více než čtyři miliony metrů čtverečních.

Sdílejte článek