Společnost
02/12/2015 Jaroslav Baďura

V Krnově tahají za stromy, aby zjistili, zda je nevyvrátí vítr

V krnovských Smetanových sadech bylo zahájeno testování stromů tahovou zkouškou, která upozorní na rizika případného vývratu stromu. Do konce roku bude ověřena stabilita patnácti stromů, příští rok dalších sedmi.

Pro testování jsou vybrány stromy v bezprostřední blízkosti komunikace a školských zařízení, kde dochází k největšímu pohybu osob.

„Tahové zkoušky jsou nejkomplexnější metodou pro zjištění stability stromu. V koruně stromu se instaluje zařízení, které umožňuje zatížit strom silou do 3200 kilogramů, což simuluje rychlost větru při vichřici. Dále jsou na stromě umístěna čidla, která jsou spolu s tahoměrem napojena na notebook. Čidla u země nám ukazují, jak moc se strom nakloní, a čidla na kmeni měří, jak kmen nápor snáší a zda nedochází ke zborcení dřeva,“ popisuje Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Ze zjištěných údajů, a při znalosti materiálových vlastností dřeva, se následně vypočte skutečná odolnost stromu proti vyvrácení kmene. „Na základě vyhodnocení měření získáme prognózu, z níž budeme vycházet v další péči o tyto stromy,“ dodává Dušan Martiník.

Pro diagnostiku stromů, která přijde na 176 tisíc korun bez DPH,  se město Krnov rozhodlo po loňském incidentu, kdy silný nárazový vítr vyvrátil před tělocvičnou základní školy na Smetanově okruhu lípu, která měla poškozený kořenový systém.

„Již před lety jsme pro zjištění bezpečnosti stromů zakoupili diagnostický přístroj na bázi ultrazvuku, jehož pomocí umíme odhalit, zda je kmen stromu uvnitř poškozen a může dojít k jeho zlomu. O stavu kořenů ale nám neřekne nic. K tomu právě slouží tahové zkoušky,“ uzavírá Dušan Martiník.

Sdílejte článek