Společnost
22/10/2015 Jaroslav Baďura

V lomu hořela dodávka, 30 metrů od výbušnin

Nebezpečný zásah dnes čekal na profesionální hasiče v Hradci nad Moravicí. V lomu začala hořet dodávka. Zásah musel být opatrný, protože hrozilo, že výbušniny nachystané na odstřel kamene explodují.

Dvě jednotky hasičů dnes zasahovaly v lomu v Hradci nad Moravicí, místní části Bohučovice, u požáru dodávkového automobilu Renault Scenic. Hasiči nemohli ihned zasahovat, protože nedaleko hořícího vozidla byla nachystána výbušnina na odstřel kamene.

Operační středisko hasičů bylo o požáru dodávky v rozsáhlém lomu informováno ve čtvrtek krátce po půl jedenácté dopoledne. Na místo vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě a společně s ní jednotka sboru dobrovolných hasičů z Hradce nad Moravicí.

Už při příjezdu hasičů hořelo vozidlo silným plamenem. „Střelmistr hasiče upozornil na nebezpečí výbuchu výbušnin u stěny lomu, pokud by začali ihned hasit, protože použité roznětky byly velmi choulostivé na změnu podmínek v obvyklém prostředí. Vzdálenost výbušnin od dodávky zhruba 30 metrů,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči tedy museli několik minut počkat, až plameny výrazně klesnou, a teprve pak opatrně uhasili oheň vodní mlhou. Jejich obezřetný zásah se obešel bez jakéhokoliv náznaku výbuchu i zranění. Po odjezdu hasičů – krátce po čtvrtečním poledni – mohli pyrotechnici pokračovat v odpalech.

Předběžná škoda na zničeném Renaultu, včetně shořelého materiálu uvnitř dodávky, byla odhadnuta na 245 tisíc korun. Za požár mohla technická závada na elektroinstalaci.

Sdílejte článek