Společnost
19/03/2023 ČTK

V Ludgeřovicích objevili varnu pervitinu. Vyráběli ho v rodinném domě

Varnu pervitinu odhalili kriminalisté v rodinném domě v Ludgeřovicích na Opavsku. Z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy v této souvislosti obvinili dva muže ve věku 40 a 36 let.

Obviněna byla i osmadvacetiletá žena, která o výrobě drog věděla, ale trestný čin neohlásila. Policistům se zároveň při vyšetřování případu podařilo odhalit celostátně hledaného čtyřiatřicetiletého muže z Ostravy. Novinářům to sdělil policejní mluvčí René Černohorský.

Čtyřicetiletý obviněný podle policie drogy v rodinném domě vyráběl nejméně od loňského dubna do konce února. "Psychotropní a návykovou látku neoprávněně získával takzvanou českou cestou, a to za užití léků s obsahem pseudoefedrinu, červeného fosforu, jódu, dalších chemikálií, laboratorního skla a zařízení," uvedl Černohorský. Muž takto vyrobil nejméně 50 gramů pervitinu. Drogu užíval pro svou potřebu nebo ji společně s marihuanou distribuoval zdarma či za úplatu dalším lidem na Opavsku a Ostravsku.

"Stejné trestné činnosti se dopustil i šestatřicetiletý muž z Hlučínska, nejenže poskytl k nedovolené výrobě pervitinu obytné prostory pronajatého rodinného domu v Ludgeřovicích, ale také druhému muži různým způsobem pomáhal návykovou látku vyrábět a rovněž tuto omamnou a psychotropní látku společně s marihuanou pomáhal distribuovat," řekl mluvčí. Policie obvinila z nepřekažení trestného činu i osmadvacetiletou ženu z Bruntálska, která o výrobě drog nejméně od loňského září věděla. "Toto jejich protiprávní jednání a chování nijak neřešila, trestnou činnost jim sama nepřekazila a ani toto neoznámila státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu," řekl Černohorský.

Při zásahu v rodinném domě policisté obviněné zadrželi bezprostředně po výrobě pervitinu. Při domovní prohlídce nalezli i kompletní varnu, ale také několik desítek gramů zhotoveného pervitinu. Starší z mužů je stíhán vazebně, mladší na svobodě.

V souvislosti s vyšetřováním případu kriminalisté odhalili i celostátně hledaného čtyřiatřicetiletého muže z Ostravy, na kterého jednotlivé okresní soudy vydaly čtyři příkazy k zatčení, byl na něj vydán i evropský zatýkací rozkaz. "Tento muž se po dobu více jak dvou let pohyboval na blíže neznámých místech a v souvislosti s tímto objasněným případem výroby a distribuce drog byl vypátrán na Hlučínsku, kde v poslední době přebýval. Jedná se o osobu, která se již v minulosti dopouštěla objasněné rozsáhlé majetkové trestné činnosti na území celého Moravskoslezského kraje," dodal mluvčí. Muže policisté předali do ostravské věznice.

Sdílejte článek