Společnost
06/11/2023 Jaroslav Baďura

V Ostravě otevřel první Květomat. Je chlazený i vyhřívaný

Foto: Jaroslav Baďura

V Ostravě u jednoho ze vchodů do nákupního centra Avion otevřel první chlazený Květomat.

"Nejrůznější prodejny s květinami formou stánků či různě předělaných skříní už existují. My jsme ale první, kdo otevřel provoz chlazeného Květomatu. Kytky díky chlazení vydrží u zákazníka podle druhu týden i čtrnáct dní," říká provozovatelka Květomatu Zuzana Stavinohová.

Jste floristka?
Ne, mám vystudovanou střední zahradnickou školu. Ale všechny kytky si vážu sama.

Jak starý je nápad na Květomat?
Nápad na Květomat se zrodil v mé hlavě v srpnu tohoto roku. Vůbec to nemělo tyto obrysy, ale nápad byl zautomatizovat prodej květin, abych si nemusela otevírat květinářství a netrávit tam moře času. Pak už jsme začali vymýšlet, zjišťovat a už je to tu.

Kvítímaty nejsou novinka, některé už u nás existují. V čem je ten váš výjimečný?
Kvítkomaty fungují na něčem jiném – jsou to buď dřevěné stánky vyrobené na klíč, nebo jsou to stánky vyrobené ze starých skříní a prodej probíhá například pomocí QR kódu. Náš Květomat je chladící zařízení, které udržuje květinu dlouho čerstvou. Je tam teplá a studená zóna, teploty můžu regulovat, a tím pádem jsou květiny čerstvější než z běžných prodejen.

Jak dlouho pak vydrží řezaná květina vydrží?
Záleží na druhu. Ale při správných podmínkách doma u zákazníka týden i čtrnáct dní.

Bylo složité vymyslet fungování chladícího systému, aby v každé z několika kójí byla třeba jiná teplota?
Tyto chladírny v zahraničí už fungují, akorát v České republice není kromě mého Květomatu zatím žádný. Ale myslím si, že to bude trend.

Jak přesně funguje chladící zařízení?
Jsou tam zvlášť dvě jednotky, jedna chladí a jedna hřeje. Je to vlastně lednička a udržuje teplotu takovou, jakou by květina měla mít. Květina tím pádem nestárne tak rychle.

Pokud bude Květomat úspěšný, uvažujete o tom, že otevřete další?
Určitě ano. Cíl je představit tento Květomat lidem, aby si na něj zvykli a viděli možnost, že se nemusí vázat na otevírací dobu obchodů. Já samozřejmě proti kamenným obchodům nic nemám, jsem jejich velký fanoušek a myslím, že jsou zákazníci, kterým více vyhovuje kamenná prodejna. Některým zase ale vyhoví více Květomat.

Proč myslíte?
Mám k tomu vlastní příběh – potřebovala jsem si koupit květinu pro moji babičku na narozeniny. Přiběhla jsem z práce o půl deváté večer do květinářství a rychle jsem potřebovala vzít nějakou květinu. Ráno bych totiž do květinářství zajít nestihla. Tak mě napadlo řešení této situace a možnost – kdykoli si v pohodě zaparkuju u Květomatu, vyberu, zaplatím, odjíždím.

Sdílejte článek