V Ostravě skončil festival Spectaculo Interesse, nabídl špičkové evropské loutkářství
Od neděle 1. října do pátku se na řadě míst v Ostravě, včetně hlavní scény Divadla loutek, konal mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse.
Slavnostní ukončení loutkářského festivalu se odehrálo na hlavní scéně ostravského divadla loutek. Festival zároveň zakončilo hororové představení Jeníček a Mařenka v podání brněnského divadla Radost. Známá pohádka bratří Grimmů diváky zavedla do strašidelného lesa.
Slovinský Pinokio ukazuje, že chybami se člověk učí porozumět světu
Součástí závěrečného dne festivalu bylo také udílení ocenění. Cenu Jiřího Volkmera získal za mnohovrstevnatý herecký výkon v představení Pinokio herec Miho Bezeljak ze slovinského loutkového divadla Lutkovno gledališče Maribor. Podle známé pohádky Carlo Collodiho režíroval a adaptoval představení o dřevěném oživlém chlapci s dlouhým nosem pro mariborské loutkové divadlo, které hraje v budově minoritského kláštera, Matteo Spiazzi.
Pohádka ukazuje, že chyby jsou v lidském životě často jediným způsobem, jak porozumět světu. Scénou je stolařský ponk s nářadím a Pinokio není na začátku představován ničím jiným, než dřevěným kladívkem, jehož rukojeť zobrazuje zpropadeně dlouhý nos. Dřevoobráběcí nástroje ožívají a z kusů dřeva na stolařském ponku se stává herní a hravý svět.
Ceny získala výprava do magického světa i Krabat
Cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje za působivé obrazy v prostoru získali Helena a Pavel Štouračovi za inscenaci Hic sunt dracones, kterou na festivalu představilo české Divadlo Continuo. Vizuální báseň s prvky absurdity a grotesknosti vzala diváky na výpravu do magického světa představivosti a neznámé krajiny našich přání, tužeb i snů, ve které není nic, jak se zdá.
Cenu náměstkyně primátora statutárního města Ostravy získala inscenace Krabat. Ta vypráví starou lužickou legendu o sirotkovi, který při hledání práce skončí ve starém mlýně, jejž provozuje zasmušilý a jednooký Mistr. Chlapec musí bojovat o život - a to nejen o ten vlastní.
Hlavní cenu získal česko-slovenský Kašpárek a Zbojník
Hlavní cenu festivalu získalo za originální a aktuální uchopení politicko-historicko-společenského tématu mezinárodní představení Kašpárek a Zbojník. Na tomto představení spojily své síly královéhradecké Divadlo Drak a Bratislavské bábkové divadlo jako Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů.
Toto československé představení celý festival v neděli 1. října slavnostně zahájilo. Kašpárek a Zbojník vznikl jako kus k třicetiletému výročí rozpadu Československa a pojednává o vztazích mezi Čechy a Slováky.