Nejnovější zprávy: ​Po remízách chceme bodovat naplno, avizuje opavský kouč Balcárek Štramberk má další lákadlo pro turisty: nové Muzeum Šipka

Kultura

V Ostravě začal loutkářský festival Spectaculo Interesse

​Kladenské Divadlo Lampion v neděli představením Šťastný princ zahájilo v Ostravě 13. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse.

Foto: Roman Polášek

V soutěžní sekci loutkářské přehlídky se návštěvníci mohou těšit na 23 inscenací. V krajské metropoli se až do 4. října budou prezentovat loutkáři ze 14 zemí světa, řekla mluvčí pořádajícího Divadla loutek Ostrava Klára Šebestová.

"Festival je určen všem věkovým skupinám. Rozmanitý program nabídne divadelní zážitek dětem i dospělým. Některá představení jsou vhodná už pro jednoleté dětské diváky," uvedla Šebestová.

Zahajovací představení Šťastný princ režíroval Matěj Forman, který působí rovněž v mezinárodně známém Divadle bratří Formanů, které letos na festivalu představí svůj nejnovější projekt Deadtown.

"Kromě Divadla Lampion jsou v programu festivalu ale zastoupena i další významná česká loutková divadla, například královéhradecké Divadlo Drak s inscenací Bílý tesák podle známé předlohy Jacka Londona, Divadlo Alfa s ojedinělým autorským projektem Alfa farma na motivy knih George Orwella, liberecké Naivní divadlo s inscenací pro děti od dvou let o pejscích a mašinkách s názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!," řekla Šebestová.

Naivní divadlo celý festival po slavnostním vyhlášení vítězů také zakončí, a to loutkovou komedií O hodině navíc aneb Potlach v hustníku.

Tříčlenná mezinárodní porota bude udělovat čtyři ocenění. Podoba cen se oproti uplynulým ročníkům proměnila. Letos poprvé získají vítězové speciální skleněné loutky, které podle návrhů výtvarníka Tomáše Volkmera vytvořil umělecký sklář a pedagog Ondřej Strnadel.

Slavnostní vyhlášení se uskuteční 4. října v 16:00 na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava.

"I letos se v soutěžním programu setkají tradiční formy loutkového divadla s inscenacemi na pomezí žánrů - například loutkově-taneční představení španělského souboru Zero en Conducta anebo slovinská inscenace, která ukazuje, jak může loutkové divadlo využívat nejnovější technologie," doplnila Šebestová.

Pořádající Divadlo loutek Ostrava do soutěžního programu zařadilo novinku z uplynulé sezony Plasťáci útočí v režii Pavla Gejguše.

Fotogalerie