Společnost
16/11/2020 Petr Broulík

V Ostravě zítra začne testovat soukromá firma, zvládne dva tisíce odběrů denně

​Přeci jen se zdá, že dochází pomalinku k brzdění epidemie Covid-19 v Moravskoslezském kraji, komentoval dnes odpoledne současný vývoj epidemie koronaviru po ukončení on-line jednání krizového štábu kraje jeho šéf a hejtman Ivo Vondrák.

Vzápětí řekl, že Moravskoslezský kraj má v posledních dnech nejvíce nových pozitivních případů Covid-19 v zemi, ovšem zdůraznil, že je to tím, že v našem kraji se nejvíce ze všech krajů testuje.

Moravskoslezský kraj také řečeno sportovní terminologií „vede“ v trasování, hygienici tu nejrychleji odhalí v rámci trasování všechny kontakty nově nakažených.

Hejtman kraje také tlumočil novinářům výzvu, se kterou se dnes na krizový štáb obrátil ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

„Pan ředitel nemocnice prosí muže ve věku mezi osmnácti až padesáti lety, kteří před měsícem prodělali Covid-19, zdali by se mohli do fakultní nemocnice dostavit a poskytnout rekonvalescentní krevní plazmu, kterou lékaři používají k léčení těžce nakažených,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák a přimlouvá se za co největší ohlas na výzvu ostravské fakultní nemocnice.

Nové velkokapacitní odběrové místo bude mít tři linky pro auta, jednu pro pěší

Hejtman také oznámil, že v den státního svátku 17. listopadu spustí činnost nové a v kraji největší velkokapacitní testovací místo ve Vítkovicích, které bude v tamní hasičské stanici provozovat společnost Prevedig.

„Toto velkokapacitní odběrové místo bude mít tři odběrové linky pro automobily a jednu linku pro pěší,“ přiblížil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že odběrové kapacity v Moravskoslezském kraji se tímto centrem velmi navyšují.

Nové odběrové centrum Prevedig bude schopno denně provést až dva tisíce PCR testů na Covid-19. V současnosti je dosavadních osmnáct odběrových míst v kraji denně schopno provést něco přes čtyři tisíce testů, což je již nyní jedno z nejvyšších čísel v zemi.

Smutná zpráva: za minulý týden zemřelo na Covid-19 celkem 93 lidí

Hejtman oznámil také horší zprávu. V Moravskoslezském kraji zemřelo v minulém týdnu s nemocí Covid-19 celkem 93 lidí.

„Je to smutná zpráva, ale tak to prostě je. Bohužel právě senioři končí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče a bohužel jsou často oběťmi této nákazy,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Oznámil také výsledky plošného testování v domovech seniorů, které se uskutečnilo v minulém týdnu. „Otestovali jsme téměř sto procent klientů ze 7 300 klientů v kraji. A testy zachytily pouze 4,4 procenta pozitivních z tohoto počtu. U zaměstnanců domovů jsme otestovali asi polovinu a tam testy odhalily tři procenta pozitivních zaměstnanců. To je také dobrá situace,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Hejtman však nechtěl komentovat informace, které se objevily dnes v některých médiích o nákaze v ostravské věznici v Heřmanicích, kde je podle těchto informací až dvě stě nakažených mezi osmi stovkami vězňů a personálem.

„My samozřejmě máme nějaké informace a je to pravda. Nicméně jsem byl požádán, abych tyto věci z hlediska počtu lidí neupřesňoval, a nezveřejňoval, prý je to pod nějakým stavem utajení,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Sdílejte článek