Společnost

V ostravské MHD budou od 1. července jezdit dvoupatrové autobusy

Ve Španělsku už se kompletují dva dvoupatrové autobusy, které začnou od prvního července jezdit na některých linkách v Ostravě.

Ostrava se příští rok 1. července stane prvním městem v České republice, kde budou v městské hromadné dopravě jezdit dvoupatrové autobusy doubledeckery.

Dvě vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) dodá Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) společnost Scania, která vyhrála výběrové řízení. Podnik za ně zaplatí dohromady 28,6 milionu korun.

Doubledeckery budou jezdit na nové lince 88 mezi Dolní oblastí Vítkovic a zoologickou zahradou. Budou na této lince jezdit ve dvacetiminutovém intervalu o všech víkendech a státních svátcích, a to nejen českých, ale i polských, protože Ostrava je častým cílem turistů z blízkého Polska. Na lince bude platit běžný tarif ostravské MHD.

"Tento doubledecker bude mít kapacitu 64 míst k sezení, celkově 75 míst. Střecha bude prosklená," řekl ředitel DPO Daniel Morys. Autobusy budou klimatizované, budou mít připojení na wi-fi, nabíjecí porty USB, kamerový systém.

"Unikátní jsou tím, že budou na pohon CNG, tím pádem doplní náš ekologický vozový park. Chceme, aby do konce roku 2020 nejezdil v Ostravě žádný dieselový autobus," řekl Morys.

Podvozek Scania byl vyroben ve Švédsku a poté transportován do výrobního závodu ve Španělsku.

Autobus bude mít devítilitrový motor o výkonu 320 koní. Je to autobus, který má dvoje dvoukřídlé dveře. Dole je prostor pro dva kočárky nebo invalidní vozík. Délka autobusu je 12,3 metru, výška čtyři metry a šířka 2,55 metru.

Ředitel Morys řekl, že před uvedením doubledeckerů do provozu se jejich řidiči budou muset zaškolit.

Kromě speciální linky 88 chce podnik doubledeckery nasazovat podle potřeby i na jiných linkách nebo třeba při výlukách.

Sdílejte článek