Společnost
08/01/2018 Tomáš Svoboda

V ostravském dole Hlubina je k vidění unikátní těžní stroj

Ostravské Dolní Vítkovice (DOV) hlásí zpřístupnění dalšího z architektonicky unikátních objektů industriálního areálu. Jedná se o opravený památkově chráněný těžní stroj, který se nachází v budově strojovny bývalého dolu Hlubina.

Oprava se týkala původního dvoububnového těžního stroje, jehož strojní část byla v roce 1941 vyrobena ve Vítkovicích. Elektro část s měničem střídavého proudu na stejnosměrný proud o příkonu 1500kW dodala tehdejší Škoda Plzeň.

„Od ukončení těžby a uzavření dolu v 90. letech minulého století nebyl těžní stroj nijak renovován ani ošetřován a jeho podoba je tedy autentická,“ uvedla mluvčí DOV Pavlína Copková s tím, že stroj byl v rámci technických prací zakonzervován a zabezpečen.

Jeho technický popis je zároveň umístěn na informační ceduli přímo v prostoru vstupní haly strojovny. Dalším přínosem rekonstrukce bylo zvýšení bezpečnosti návštěvníků.

„Specializovaná firma provedla v objektu opravu zábradlí, schodů a vstupních vrat, zároveň odstranila nebezpečné konstrukce v bezprostřední blízkosti stroje,“ dodala Copková.

fil20466

Budovu strojovny těžních strojů znají především ostravští příznivci lezení. Nachází se v ní totiž oblíbená lezecká stěna. Turisté si mohou stroj prohlédnout v rámci prohlídky tzv. Uhelného okruhu, který vede od návštěvnického centra pod Bolt Tower právě přes areál Hlubiny.

Důl Hlubina v Ostravě byl černouhelný hlubinný důl založený v roce 1852 Salomonem Mayerem Rothschildem v těsné blízkosti vysokých pecí Vítkovických železáren.

Po ukončení provozu, ke kterému došlo v roce 1992, byl jeho areál, objekty a technická zařízení společně s koksovnou a vysokými pecemi Vítkovických železáren v roce 2002 prohlášen národní kulturní památkou. Od roku 2015 v něm funguje kulturní čtvrť pod hlavičkou projektu Provoz Hlubina.

Sdílejte článek