Společnost
01/04/2020 Petr Broulík

V ostravském domově důchodců Iris jsou zatím tři nakažení klienti

​Hygienici v těchto chvílích provádějí protiepidemiologická opatření v ostravském domově seniorů Iris, kde včera lékaři zjistili první případ nakažení koronavirem mezi klienty tohoto sociálního zařízení.

Hasiči na území domova v současnosti budují stany a izolují celé zařízení.

Hygienici tam v současnosti zjistili nákazu už u tří klientů domova. Hejtman Ivo Vondrák řekl, že v domově probíhá dekontaminace.

„To znamená, že prostory domova se musí dekontaminovat a musí se vyčlenit a zorganizovat tak, aby nebyli v přímém kontaktu lidé, kteří jsou v karanténě, s těmi, kteří v ní nejsou. A všechno potřebné kolem,“ řekl hejman a dodal, že hygienici poskytli pro toto zařízení na padesát kompletních setů testů pro případ už nakažených osob.

„Dvacet takových setů máme schováno, kdyby se někde takový případ v nějakém sociálním zařízení ještě objevil. V domově Iris musíme otestovat osmdesát šest klientů. Je to určitě komplikovaná věc, budeme to muset co nejrychleji řešit,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Kraj v současnosti čeká také na výsledky testů u všech zaměstnanců domova, kteří přišli do styku s ošetřovatelkou domova, která byla pozitivní na Covid-19.

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová označila za neříjemnou záležitost právě nákazu ošetřovatelky v tomto domově.

„Bohužel jsme řešili v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách i pozitivitu u některých zaměstnanců v Městské nemocnici Ostrava a ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde hygienici museli nařídit také epidemiologická opatření,“ řekla Pavla Svrčinová.

Za dobrou zprávu hejtman Ivo Vondrák považuje, že v kraji je stále nadstandardní „protestovanost“ lidí, kteří jsou ohroženi nákazou.

„Také je dobrou zprávou, že máme z nich jen 1,2 procenta pozitivně testovaných. Rád bych však požádal praktické lékaře, aby při ukončení karantény u lidí, kteří neměli příznaky nemoci, využívali k testování rychlotesty. Tyto většinou de fakto zdravé lidi nám totiž praktici posílají na PCR testy, což nám zatěžuje systém. Musíme testovat především ty, kteří jsou v největším ohrožení, třeba oněch osmdesát šest klientů domova Iris,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Do kraje už se také v rámci takzvané repatriace vrátilo na dvě stě lidí z ciziny, většinou z Velké Británie. "Těm, kteří nastupují karanténu a nemají kde bydlet, se snažíme zařídit nějaké umístění podobně jako pro osoby bez přístřeší, kde jejich situaci řeší Armáda spásy. Máme také v jednání budovu, kde by tito lidé, mohli být umístěni,“ řekl Ivo Vondrák.

Náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil doplnil, že kraj je připraven ubytovat navrátilce, kteří se nemohou vrátit do rodiny, do jednoho zařízení, kde by přečkali dobu, než budou hotové jejich testy. „Pak je můžeme takzvaně pustit na území kraje, tam kam chtějí a kde potřebují,“ řekl náměstek.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka upřesnil, že třetinu z těchto navrátilců do kraje tvoří studenti navracející se z dlouhodobého studia ze zahraničí, třetinu lidé vracející se z dovolených z některých vzdálených destinací a třetinu tvoří lidé, kteří pracovali dlouhodobě v zahraničí.

„Většina má kde bydlet, občas se objeví někdo, kdo ne,“ řekl Jakub Unucka.

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová řekla, že kraj už má jednoho zcela uzdraveného pacienta a dalších pět „je v lajně“, kdy mají už jeden negativní test za sebou a druhý ještě v nejbližších hodinách absolvují.

„Předpokládám, že bude negativní. Bohužel ale máme také lidi, kteří byli pozitivní a po čtrnácti dnech léčby jsou stále pozitivní, i když někteří slaběji. Ovšem třeba u teenagera, kterého máme v evidenci, je ta pozitivita stejně vysoká, takže jeho budeme testovat opakovaně,“ řekla hlavní hygienička.

Sdílejte článek