Kultura
29/06/2023 Petr Broulík

V pátek startuje Festival v ulicích. Bude ještě větší než loni!

Hlavní třídu v Porubě ovládne v pátek a sobotu hudba, tanec, víno, živá monstra, klauni, ohniví lidé a především davy lidí. Na ještě větší ploše než loni, tedy od míst zvaných Florida u „kruháku“ až nahoru po třídu 17. listopadu, proběhnou dvě velké akce - Czech Music Crossroads a Festivalu v ulicích Art & Life.

Festival v ulicích chystá skvělou podívanou. Na programu bude spousta skvělé muziky, za kterou stojí manažeři festivalu Colours of Ostrava v čele se Zlatou Holušovou, letní pohoda, průvody monster a večerní ohňová show, mnoho pouličních umělců a spousta zábavy.

Vše začne tentokrát už ve čtvrtek v domě kultury Poklad, kde od čtvrtka na devátém ročníku festivalu Czech Music Crossroads vystoupí 16 interpretů reprezentujících špičku současné world music, jazzu a alternativy. Všechny koncerty jsou zcela zdarma a kromě tradičních zástupců české, slovenské a polské hudební scény se letos návštěvníci mohou těšit také na hudební projekty ze Španělka a ze Slovinska.

Tolik lidí na Hlavní třídě už dlouho nebylo

Velkou novinkou je, že některé kapely a muzikanti festivalu Czech Music Crossroads se stanou v pátek a sobotu večer také hvězdami Festivalu v ulicích Art & Life a vystoupí živě na hudebních scénách na porubské Floridě a Alšově náměstí.

Také na Festival v ulicích je vstup zdarma. Organizátoři očekávají, že všechny atrakce a podniky festivalu navštíví ještě více lidí než při loňské „porubské“ premiéře už jinak zavedeného ostravského festivalu. Ostatně starostka Poruby a náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová minulý týden řekla, že takové davy lidí jako loni na Festivalu v ulicích na porubské Hlavní třídě dlouho neviděla.

Z Pokladu se hudba v pátek přelije na Hlavní třídu

Hudební část festivalu Czech Music Crossroads startuje ve čtvrtek 29. června v 15 hodin v divadelním sále DK Poklad českou free jazzovou kapelou Treetop, pak se rozvine do všech scén Pokladu. Návštěvníci poznají slovenský folklór v podání skupiny Devany, pak zazní jazz v novodobém hávu od polské kapely Product May Contain. Dále vystoupí slovinští Gugutke, čeští Point of Few nebo autentická hudba kraje Dona Quijota v podání španělské kapely Vigüela. Pozdní večer bude patřit kapelám Stroon ze Slovenska a jiskřícímu setkání netradičních a tradičních nástrojů kapely Post Noisy Pots.

V pátek 30. června vystoupí v DK Poklad od 11 hodin slovenský Trilobeat, slovinští Brina a polští Sutari. A pak už se festival Czech Music Crossroads doslova spojí s Festivalem v ulicích Art & Life.

Provazochodci, kouzla, workshopy a divadla pro děti

Na Alšově náměstí zahrají Xabi Aburruzaga s baskickým nástrojem trikitixa, dále barevná směsice jazzu, swingu, gypsy i scatu Teo Collori & Momento Cigano ze Slovenska nebo čeští Docuku, energický folklór se svižným beatem. V sobotu bude Alšovo náměstí patřit české kapele Tygroo. Xurxo Fernandes ze Španělska zase přinese do Poruby tamburíny, tanec a hudbu Středomoří i Afriky.

Na Festivalu v ulicích vystoupí více než 250 umělců pouličního divadla, muzikantů a kumštýřů, kteří budou na řadě míst. Návštěvníky čeká ohňová show, obří kolo s akrobaty, tanec, provazochodci, kouzla, workshopy a divadla pro děti, vinný, čajový a dýmkový festival a divoké pochody Hlavní třídou.

Chystají se také živé pohádky, street dance, akrobati na zemi i ve vzduchu, komické show s kouzelnickými triky, prázdninové dobrodružství se šaramantní Giselle, pojízdný orchestr, obří kinetická galerie s živou hudbou, veselá show s lepicí páskou, taneční zóna a to nejlepší ze znojemských vinic za doprovodu živé hudby. Včetně té cimbálové.

Sdílejte článek