Vítkovická nemocnice
16/03/2024 Petr Broulík

Vítkovická nemocnice: Skupina AGEL vytvořila ze špitálu špičkové zdravotní zařízení

Foto: Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

​Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice oslavila 170 let od svého založení. Vítkovická závodní nemocnice byla vůbec první závodní nemocnicí v Rakousku-Uhersku a zřejmě i v Evropě.

Přitom ve svých prvopočátcích měla jen pár desítek lůžek. V našem seriálu chceme ukázat, jak se tento zprvu malý vítkovický „špitál“ postupně stal dnešní moderní nemocnicí, která nabízí zdravotní péči nejen obyvatelům dnešní Ostravy, ale některými úzce specializovanými pracovišti i lidem z dalších měst a obcí v celé zemi.

V dnešním závěrečném díle našeho seriálu se podíváme na to, jak si vede vítkovická nemocnice v současnosti, kdy je jejím majitelem a provozovatelem skupina AGEL. Ta je nejúspěšnějším poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě.

Jen v České republice v současné době AGEL provozuje čtrnáct nemocnic, síť poliklinik, síť lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí AGEL také na Slovensku.

Už před sto lety získala zlatou medailí za vysokou úroveň péče

Od roku 2005 se akciová společnost vítkovická nemocnice profiluje jako spádová nemocnice pro více jak dvě stě tisíc obyvatel, ale i jako vysoce specializované pracoviště pro celou oblast Moravy. S kapacitou 450 lůžek a čtrnácti odděleními patří mezi středně velká zdravotnická zařízení v Česku.

Nemocnice provozuje například Vaskulární centrum, Iktové centrum nebo Centrum péče o zažívací trakt, které se věnuje problematice gastroenterologie a endoskopie. K významným pracovištím vítkovické nemocnice patří i Centrum péče o matku a dítě, kde se narodí ročně na 1 500 dětí.

Kořeny Vítkovické nemocnice sahají až do roku 1853. Její vznik je spojený se jménem barona Rothschilda, který ji nechal postavit jako vůbec první závodní nemocnici v Evropě. Další rozvoj nemocnice přišel v období první republiky. Tady je třeba uvést, že už v roce 1923 tedy přesně před sto lety, získala vítkovická nemocnice na Mezinárodní výstavě zdravotnických zařízení ve Štrasburku zlatou medailí za vysokou úroveň poskytované péče.

Chloubou nemocnice je gastroenterologie s intervenční angiologií

V poválečném období pokračoval rozvoj nemocnice především v oblasti kardiologie a angiologie. Vůbec poprvé zde například její lékaři vypracovali katetrizační techniku vrozených i získaných chlopenních vad. V roce 1962 také nemocnice otevřela dialyzační centrum, a to jako jedno z vůbec prvních v nemocnicích v tehdejším Československu.


Foto: Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

Majitelem Vítkovické nemocnice se v roce 2005 stala společnost AGEL, která tuto nemocnici spojila s Nemocnicí Ostrava - Jih a postupně ji mění v moderní zdravotnické zařízení. Chloubou nemocnice je především gastroenterologie s intervenční angiologií. Společnost AGEL investovala do nemocnice a jejího vybavení více než 800 milionů korun.

Pacienti už v nemocnici nebloudí, pomáhá jim SMART

Připomeňme si jen nedávné investice a projekty, které společnost ve své nemocnici v Ostravě-Vítkovicích uskutečnila a které zvyšují kvalitu lékařské a zdravotní péče.

Společnost AGEL už v roce 2022 spustila ve své nemocnici v Ostravě-Vítkovicích pilotní projekt SMART navigace, která díky chytrým technologiím pacientům a klientům významně usnadňuje orientaci po nemocnici. Nemocniční areály totiž někdy připomínají spíše bludiště a orientace v nich může být pro pacienty a návštěvníky velmi složitá.


Foto: Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice má také od podzimu dvojici nových vyhřívaných lůžek pro novorozence, která zvyšují komfort a bezpečnost miminek. Po nedávném pořízení porodní vany, která se u rodiček setkává s obrovským zájmem i ohlasem, tak porodnice Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice dále modernizuje vybavení určené pro bezprostřední poporodní péči o miminka. Nová lůžka v porodním boxu a na novorozeneckém oddělení mohou využít všechna miminka po porodu.

V nové porodní vaně maminky přivádějí na svět „plaváčky“

Centrum péče o matku a dítě Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice má také pro budoucí maminky zbrusu nový monitorovací pokoj, který jim před porodem zajistí ten nejvyšší komfort. Zvýšila se tak celková útulnost, bezpečí a špičková péče, díky kterým je Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice vyhledávaným místem, kde chtějí rodiče nejen z regionu přivést na svět své děťátko.

Když letos nemocnice doplnila vybavení své porodnice o porodní vanu, narodil se díky ní v úterý 4. července v 16.20 hodin v porodnici v ostravské vítkovické nemocnice první „plaváček“ Mareček.

„Byla jsem nadšená, když mi sestřička nabídla, že můžu porodit do vody. Pobyt ve vaně byl pro mě velmi příjemný, bolesti se mi zdály snesitelnější a samotný závěr porodu byl rychlý a pohodový,“ uvedla již trojnásobná maminka H.B., která si vítkovickou porodnici vybrala již potřetí.

Ženy tuto porodní vanu využívají k relaxaci a úlevě od bolesti v první době porodní i k porodu samotnému. Investice do nového vybavení přišla téměř na 600 tisíc korun.

„Díky porodní vaně nabízíme maminkám další alternativu způsobu porodu. Vanu mohou využít ženy i v průběhu první doby porodní k relaxaci a úlevě od bolesti,“ říká porodní asistentka Mgr. Kateřina Olšáková. „Práce na porodnici mě i po mnoha letech praxe stále naplňuje, ovšem porod do vany byl něco nového, nádherného, pro mě velmi emotivního,“ doplnila Mgr. Kateřina Olšáková.

Novorozenecké oddělení nabízí maminkám i odvykání kouření

Novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice také letos v březnu odstartovalo projekt „Nekuřácká porodnice aneb musím kouřit s Tebou, mami?“ Ten se zaměřuje na odvykání kouření v období těsně po porodu, kdy kouření škodí nejen samotným maminkám, ale i miminkům.

Během pobytu v porodnici tak novopečené maminky získají intenzivní komplexní péči zahrnující nejen osvětu ohledně odvykání kouření, ale i preparáty pro odvykání kouření zcela zdarma.

„Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme maminkám v porodnici možnost si postupně odvykat kouření. Během pobytu u nás mohou čerpat zdarma náhradní nikotinovou terapii ve formě náplastí nebo žvýkaček, která ochrání matku i dítě před projevy abstinenčního syndromu. Zároveň maminky dostanou kontakt na poradkyni, se kterou mohou pokračovat v individuální terapii,“ říká MUDr. Marcela Kašpárková, lékařka dětské pneumologické ambulance Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Nová sanitka a nové rehabilitační centrum

Vozový park Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice doplnila v září také nová moderní sanitka. Ročně Dopravní služba vítkovické nemocnice přepraví na čtyřiadvacet tisíc pacientů.

Centrum léčebné rehabilitace v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovic, které je akreditovaným pracovištěm v oboru rehabilitační a fyzikální medicína a v oboru aplikovaná fyzioterapie, prošlo nedávno komplexní rekonstrukcí za více než 43 milionů korun. Dalších 1,2 miliónu korun stálo vybavení posilovny, pořízení nové finské sauny, infrasauny a lehátek.


Foto: Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

Také v blízké budoucnosti bude nemocnice do rehabilitačního centra dále investovat, a to do zakoupení rehabilitačních elektropřístrojů a lymfodrenáže, celkově dalších 1,2 miliónu korun.

Onemocnění nohou a cév, i celulitidu, léčí nový přístroj

Nemocnice však stále do nového centra léčebné rehabilitace investuje, především do nového vybavení. O tom svědčí od letošního září i novinka, kterou je přístroj VACUMED, jehož samotný princip léčby vychází z kosmické medicíny. Tato kosmická technologie léčí onemocnění nohou a cév, i celulitidu. V Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice tak jako první v Ostravě léčí podtlakovou terapií.

V polovině letošního dubna také Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice otevřela nové Centrum pro chronické střevní záněty a biologickou léčbu, které sídlí v přízemí pavilonu G. Vítkovičtí gastroenterologové tak díky němu mohou přijmout do péče více pacientů. Počet nemocných s chronickými střevními záněty, jejichž zdravotní stav je komplikovaný a vyžaduje intenzivnější léčbu včetně léčby biologické, totiž neustále roste.

Lidé zvolili nejoblíbenější sestrou v kraji Nikolu Proškovou

V říjnu roku 2023 se stala nejoblíbenější Sestrou veřejnosti v anketě Moravskoslezská sestra 2023 Nikola Prošková. Od roku 2005 pracuje jako porodní asistentka přímo na porodním sále, kde je zároveň již sedmnáct let zástupkyní staniční sestry.

„Tato sestřička je srdcem našeho oddělení. Vysoce si cením její profesionality, zkušeností a veškeré energie, kterou předává pacientům. Jsme rádi, že takovou zaměstnankyni v naší nemocnici máme,“ říká ředitel Nemocnice AGEL Ostrava – Vítkovice MUDr. Stanislav Jackanin.

Vítězství Nikoly Proškové mezi patnácti finalistkami v této oblíbené kategorii celokrajské ankety je o to sympatičtější, že o něm rozhodují hlasy samotných občanů. Letos do této části ankety přišlo 60 tisíc hlasů. „Jsem neskutečně překvapená a šťastná, že si mě lidé vybrali. Beru to jako velké ocenění své práce, kterou vykonávám už 20 let,“ řekla po vítězství nejoblíbenější letošní Sestra veřejnosti.

Nová lékárna, mateřská škola, interna, porodnice, dětské oddělení i chirurgie

Pamětníci jistě registrují, jakými změnami celý komplex prochází. Společnost AGEL poté, co vítkovickou nemocnici získala, toto významné zdravotnické zařízení oddlužila a kontinuálně investuje do modernizace zdravotnické techniky i zázemí.

V posledních letech například v areálu nemocnice vznikla nová lékárna, firemní mateřská škola, byla realizována rekonstrukce interního pavilonu, porodnice, dětského oddělení, oddělení chirurgie a nového endoskopického pracoviště. Dále vzniklo nové RDG pracoviště a nové centrální operační sály, včetně velkého dospávacího pokoje s deseti lůžky. V roce 2010 získala nemocnice statut Iktového centra, přičemž toto Iktové centrum bylo také významně modernizováno.


Foto: Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

„Řada oddělení má pak i nadregionální působnost - především Centrum vaskulárních intervencí, Centrum péče o zažívací trakt, Bariatrické centrum, Centrum péče o matku a dítě s největší soukromou porodnicí v republice, a také radiologické oddělení. Nemocnice disponuje 12 lůžkovými odděleními a 25 ambulancemi, které jsou vybaveny moderní léčebně-diagnostickou technikou i zkušenými týmy zdravotnických pracovníků,“ říká předseda představenstva a ředitel Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Stanislav Jackanin.

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice dnes zaměstnává celkem 191 lékařů a 717 nelékařských zdravotnických pracovníků. Ti poskytují lůžkovou i ambulantní péči nejen obyvatelům Ostravy, ale i pacientům z celého regionu.

Sdílejte článek