Společnost
20/11/2015 Jaroslav Baďura

Vychází nová kniha nejen o lidech v Beskydech. Pokřtí ji pálenkou

Kniha s názvem O lidech v Beskydech a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I právě vychází. Vydává ji Okrašlovací spolek Rozhledna, autory jsou Petr Andrle a kolektiv.

Počátkem minulého století, přesněji v roce 1903, založili čeladenští, kunčičtí a ostravští podnikatelé „Okrašlovací spolek pro Velké Kunčice, Čeladnou a okolí“. Prvním předsedou spolku byl MUDr. Jan May, zakladatel čeladenských lázní Skalka (dnes Beskydské rehabilitační centrum).

V roce 2010 byla činnost spolku obnovena pod názvem „Okrašlovací spolek Rozhledna“. Jedním z dlouhodobých cílů spolku je naplnění vize jeho prvního předsedy MUDr. Jana Maye, aby byla na Skalce, nejvyšším vrcholu Ondřejníka, postavena rozhledna.

V roce 2012 vznikl v debatě účastníků jedné vlastivědné přednášky, které jedenkrát za měsíc spolek organizuje již pět let, námět na možné zpracování nevšední vlastivědné publikace, týkající se Beskyd a obcí z okolí Ondřejníku, Lysé, Radhoště a dalších beskydských velikánů. A tak postupně vznikl tým, který dnes čítá desítky spolupracovníků, fotografů, spoluautorů a také šiřitelů později vzniklých publikací.

A již v prosinci 2013 byla v Beskydském rehabilitačním centru slavnostně pokřtěna kniha „Cestami lesními od Lysé až po Radhošť“. Kniha provádí čtenáře skutečně cestami lesními a všímá si málo známých přírodních jevů a lidských stop v beskydské přírodě. Občas zabrousí i do zajímavé historie obcí tří okresů – Frýdek-Místek, Nový Jičín a Vsetín.

O rok později byla v listopadu 2014 pokřtěna další kniha s názvem „Osady a samoty Zadních hor v historii a v obrazech“. Měla o 100 stran více než kniha předchozí a věnovala se především oblasti za beskydskými tisícovkami směrem na Slovensko.

V sobotu 21. listopadu budě pokřtěna třetí a nejnovější kniha O lidech v Beskydech a o pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I. „Oblast Beskyd je pozoruhodně bohatá na stovky osudů velice zajímavých lidí, zrovna tak oplývá řadou památek a přírodních zajímavostí, které jsou málo známé,“ uvádí autor Petr Andrle.

Kniha má bezmála pět set stran. „Ona římská jednička v názvu značí, že v listopadu 2016 vyjde její druhý díl, neboť by se do té první nevešly všechny zajímavé příhody ze života těch, kteří zde v minulosti byli jakousi „solí země“,“ dodává autor.

Předchozí knihy byly křtěny vodou z místních říček a potoků. Ta třetí, protože je „o lidech“, bude pokřtěna výrobky lidskými, tedy různými pálenkami, slivovicemi a jinými podobnými výrobky. Vlastní hruškovici s originální nálepkou připravil například jeden z křtitelů Petr Henek ze Pstruží.

 

 

Sdílejte článek