Nejnovější zprávy: Z ostravské zoo někdo ukradl okrasné rybičky za 85 tisíc korun ​Světový lídr v oblasti vláken si v kraji dokáže získat zaměstnance hned dvakrát

Sport

Výročí: ​15. ledna 1924 vznikl v Ostravě klub, který dal světu Kocembovou, Fibingerovou, Železného

Dne 15. 1. 1924 byl založen odbor pro lehkou atletiku, házenou a ženské sporty při Sportovně společenském klubu Vítkovice (předchůdce dnešního Atletického klubu SSK Vítkovice).

Helena Fibingerová. Foto: Archiv

Odbor čítal zpočátku jen 18 členů a prvním předsedou se stal MUDr. Karel Toman.

Jeho zásluhou byla vybudována nejstarší běžecká dráha na hřišti zřízeném s podporou Vítkovických železáren v místech dnešního Městského stadionu.

Prvním samostatným a divácky úspěšným podnikem, který nově založený odbor pořádal, byl silniční závod „Napříč Vítkovicemi“, jenž se konal každoročně od roku 1924 až do 1948.

V poválečné době se vítkovický atletický klub proslavil též pořádáním mezinárodních závodů, z nichž nejznámější je dodnes Zlatá tretra.

K nejúspěšnějším vítkovickým atletům patří např. Taťána Kocembová, Helena Fibingerová, Gejza Valent, Jan Železný či Šárka Kašpárková, kteří získávali medaile i jako čs. a čeští reprezentanti na světových šampionátech a olympiádách.