Byznys
06/01/2016 ČTK

Výročí 700 let od narození Karla IV. připomenou turistické známky z Rýmařova

Výročí 700 let od narození českého krále a římského císaře Karla IV. letos připomene i speciální série turistických známek.

Dřevěná kolečka s vyobrazením panovníka budou moci sběratelé získat na místech spjatých s jeho životem, jako jsou hrady Karlštejn či Loket nebo lázně Karlovy Vary, řekl jednatel společnosti Turistické známky z Rýmařova na Bruntálsku Ladislav Šín.

„Karel IV. stál u zrodu mnoha významných hradů. Staveb, které uskutečnil je celá řada,“ řekl. Známky se však nebudou týkat jen významných míst s touto osobností souvisejících, ale také událostí.

Celá speciální série bude čítat okolo 30 známek, přesný počet ještě není znám. Známky budou číslované a sběratelé, kteří jich nasbírají deset v řadě, získají prémiovou známku.

Mezi prvními místy, kde budou známky k dostání, budou město Praha nebo hrady Krakovec, Veveří, Bezděz, Křivoklát, Točník a Žebrák. „Tato neopakovatelná edice bude k dispozici pouze v roce 2016, jindy už k mání nebude,“ řekl Šín.

Známky budou na jednotlivých místech k dostání zpravidla od začátku turistické sezony, stejně jako běžné turistické známky by měly stát 30 korun. Kromě známek letos firma ke královu výročí vyrobí také speciální edici turistických nálepek. Ty budou k dostání mimo jiné na hradech Krakovci, Lokti a Bezdězu. Na přípravě sběratelských předmětů firma spolupracuje s památkáři.

Do oslav 700. výročí narození Karla IV. se zapojí mnohé české kulturní, akademické i vědecké instituce. Mezi nejvýznamnějšími projekty bude mezinárodní výstava, kterou připravuje Národní galerie v Praze.

Národní technické muzeum chystá výstavu Vita Caroli, týkající se stavitelství gotické doby. V Domě U Zlatého prstenu se otevře stálá expozice Karel IV, Praha a Lucemburkové.

Výročí budou připomínat i památky spjaté s dobou Karla IV. Pražský hrad výjimečně vystaví české korunovační klenoty. Pražské arcibiskupství bude sloužit slavnostní bohoslužby v karlovských chrámech. UNESCO zařadilo výročí narození Karla IV. na seznam významných světových výročí let 2016 a 2017.

Sdílejte článek